Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jak zarobić na kredycie hipotecznym

2006-11-10

Jak zarobić na kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny jest obecnie najtańszą metodą pozyskania pieniądza na rynku. Zysk może przynieść nie tylko stały wzrost cen nieruchomości. Pieniądze, które zostaną po zakupie mieszkania, warto zainwestować w fundusze.

Kredyt hipoteczny jest obecnie najtańszą metodą pozyskania pieniądza na rynku. Zysk może przynieść nie tylko stały wzrost cen nieruchomości. Pieniądze, które zostaną po zakupie mieszkania, warto zainwestować w fundusze – czytamy w raporcie „Gazety Prawnej” i Expandera.

Do niedawna banki w najlepszym wypadku pożyczały maksymalnie tyle, ile warta była nieruchomość zabezpieczająca kredyt – informuje dziennik. Jeśli ktoś kupował mieszkanie za 200 tys. zł, mógł dostać taki sam kredyt. Z własnej kieszeni musiał wyłożyć pieniądze na opłaty. Przy zakupie nowego mieszkania banki pożyczały oczywiście pieniądze na jego wykończenie. Z reguły też w mniej lub bardziej rygorystyczny sposób sprawdzały, czy kredyt został wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem. Konkurencja zmusza banki do dalszej poprawy ofert. W efekcie tworzy się nowy standard – kredyt na 110 proc. wartości nieruchomości. Jest to okazja do wyjęcia z banku pieniędzy na taksę notarialną, 2-procentowy podatek czy prowizję banku. Z reguły jednak te opłaty będą niższe niż 10 proc. ceny mieszkania – tym bardziej że coraz powszechniejsze są zerowe prowizje za kredyt. A to oznacza, że jest szansa na uzyskanie w banku bardzo taniej pożyczki na dowolny cel.

Jak czytamy dalej, zabezpieczone hipoteką kredyty na dowolny cel funkcjonują na rynku od dawna – to tak zwane pożyczki hipoteczne. Niestety nie cieszą się szczególną popularnością – korzystają z nich głównie przedsiębiorcy, którzy w ten sposób finansują swoją działalność (mimo że nie jest to zgodne z umową kredytową). Pożyczki hipoteczne są droższe niż celowe kredyty mieszkaniowe średnio o 2 punkty procentowe. Skala formalności jest oczywiście zdecydowanie większa niż przy zwykłych kredytach gotówkowych.

Jeśli już jednak kupujemy mieszkanie czy budujemy dom, grzechem byłoby przy tej okazji nie skorzystać z możliwości dopożyczenia gotówki, którą później będziemy mogli korzystnie zainwestować. Kredyty na 110 proc. wartości nieruchomości znajdziemy w mBanku, MultiBanku, Banku BPH, Pekao, Lukas Banku oraz w Dom Banku – informuje gazeta. Wolne środki najlepiej zainwestować na tyle korzystnie, by zysk był wyższy niż oprocentowanie kredytu. Jeśli wolne środki z kredytu miałyby bezczynnie leżeć na koncie, wówczas oczywiście cała operacja nie ma sensu. Kredyt zaciągamy na 20 lat, warto więc pozyskaną gotówkę zainwestować także z długoterminową perspektywą. W takiej sytuacji opłaca się wybrać fundusze akcji, w których średnia roczna stopa zwrotu powinna wynieść ok. 10 proc.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Maciej Kossowski, Expander; "Gazeta Prawna", 10.11.2006 | 2006-11-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadomy na zamianękamienice na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Sierpeckilokale użytkowe na wynajem powiat Łęczyckidomy na sprzedaż gmina Osiecznalokale użytkowe na wynajem gmina Młynarzedomy na sprzedaż w Wymysłowiedomy na wynajem w Strzebielewiedomy na wynajem w Szyjkach

Deweloperzy

);