Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jak zapewnić sobie na przyszłość prawo do ulgi podatkowej

2006-10-13

Jak zapewnić sobie na przyszłość prawo do ulgi podatkowej

Zgodnie z projektem zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. ulga odsetkowa ma zniknąć. I choć nie wiadomo, czy Sejm zdąży z jej uchwaleniem, warto pośpieszyć się z kredytem, żeby zagwarantować sobie prawo do korzystania z niej w następnych latach.

Zgodnie z projektem zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. ulga odsetkowa ma zniknąć. I choć nie wiadomo, czy Sejm zdąży z jej uchwaleniem, warto pośpieszyć się z kredytem, żeby zagwarantować sobie prawo do korzystania z niej w następnych latach – radzi dzisiejsza „Gazeta Prawna”.

Jak czytamy dalej, prawo do korzystania z tzw. ulgi odsetkowej będzie możliwe w przyszłości, pod warunkiem że podatnik zaciągnie kredyt mieszkaniowy najpóźniej do końca 2006 roku. Potem podatnicy mają być pozbawieni przywileju odliczania odsetek od takich kredytów. Ostatecznym terminem korzystania z ulgi odsetkowej ma być 31 grudnia 2027 r. (...)

Ulga odsetkowa należy do przywilejów, z których podatnik korzysta w dłuższej perspektywie, ponosząc każdego roku określone wydatki na cel uprawniający do odliczeń, których w związku z tym również może dokonywać co roku – przypomina „Gazeta Prawna”. Zniesienie takiej ulgi wymaga przyjęcia przez ustawodawcę rozwiązania chroniącego interesy osób, które prawo do niej już uzyskali, bo ponieśli wspomniane wydatki. Podstawą do kontynuowania odliczeń odsetkowych na zasadach tzw. praw nabytych będzie zatem odpowiedni przepis przejściowy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Gwarancję kontynuowania odliczania zyskają podatnicy, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka) na określone cele mieszkaniowe. Odliczeń będzie można dokonywać na dotychczasowych zasadach, ale nie w nieskończoność. Projektodawca zastrzegł, że prawo do odliczania od dochodu wydatków ponoszonych na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki) ma przysługiwać do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt czy pożyczkę. Jednak jako ostateczny termin korzystania z ulgi wskazano 31 grudnia 2027 r. Co roku do 31 grudnia minister finansów ogłosi w obwieszczeniu wysokość kwoty limitu w celu określenia tej części kredytu (pożyczki), od której podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia odsetek. Obecnie kwota ta wynosi 189 000 zł.

Jeżeli podatnik chce skorzystać w przyszłości z ulgi odsetkowej, najbezpieczniej jest zatem wziąć kredyt lub pożyczkę mieszkaniową do końca 2006 roku. Należy pamiętać, że liczy się moment udzielenia kredytu, a nie formalnego nabycia mieszkania. Ponadto, z umowy kredytu (pożyczki) musi jasno wynikać, że dotyczy ona jednej z inwestycji objętych ulgą. A podmiotem, który musi ich udzielić, jest bank lub Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (SKOK).

Więcej w „Gazecie Prawnej”.

Źródło: Aleksandra Tarka, „Gazeta Prawna”, 13.10.2006 | 2006-10-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemdomy na sprzedażdziałki na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Tucholskidomy na wynajem powiat Myślenickimieszkania na wynajem gmina Rzeczniówlokale użytkowe na wynajem gmina Koronowodomy na sprzedaż w Soplicowodomy na wynajem w Szumowiedomy na wynajem w Nojewie

Deweloperzy

);