Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

IRMiR alarmuje: poziom mieszkalnictwa w Polsce spada

Maria Gil | 2019-03-20

IRMiR alarmuje: poziom mieszkalnictwa w Polsce spada

Raport Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR: polityka mieszkaniowa miast nie przynosi pozytywnych skutków.

W porównaniu do krajów UE, 41 proc. mieszkańców naszego państwa żyje w warunkach przeludnienia. Prawie 337 tys. mieszkań nie posiada łazienki, a 89,4 tys. nie ma podłączonej wody. Słabsze realia lokalowe mają jedynie Bułgaria, Łotwa, Chorwacja, Macedonia i Serbia. W 2016 r. we wszystkich gminach naszego kraju pojawiło się łącznie 1746 nowych mieszkań komunalnych, które wystarczyły na zapewnienie domu jedynie 1,1 proc. spośród prawie 159 tys. ludzi oczekujących w kolejce.

Kwota niezapłaconych należności czynszowych wyniosła w 2016 r. 4,06 mld zł, z czego aż 75 proc. stanowiły zadłużenia z większych miast. Ta suma mogła by umożliwić zwiększenie liczby wybudowanych w ciągu ostatnich 10 lat mieszkań gminnych nawet o dwa razy. Statystyczna wysokość zadłużenia jednego mieszkania osiągnęła kwotę 2287,03 zł.

Wysokość czynszów za mieszkanie wciąż nie pozwala na przeprowadzenie czynności remontowych w budynkach. Wskutek tego ok. 17 proc. nieruchomości gminnych nie spełnia wymagań technicznych. Dużą część niezamieszkanych lokali w 2016 r. stanowiły pustostany, których najwięcej było w Warszawie – 8,9 tys. i w Łodzi – 7 tys.

W kwestii mieszkań socjalnych wiele miast decyduje się na opcję spłaty odszkodowania za niewybudowanie lokum, zamiast jego postawienia. Koszty rekompensaty finansowej ze strony miejskich rządów wyniosły w 2016 r. 34 mln zł. Najwięcej nowych mieszkań pojawiło się w Lublinie, Krakowie i Warszawie, a także w mniejszych miastach Polski, jak np. Przasnysz czy Świdwin.

W raporcie IRMiR zaproponowano działania, które rząd może podjąć w celu polepszenia stanu mieszkalności. Wymieniono wśród nich m.in.: wprowadzenie planu wspierania i modernizacji remontów o zakresie publicznym, wdrożenie obowiązku przygotowywania sprawozdania z postępu programu WPGMZG, a także wykorzystywanie instrumentów fakultatywnych przez gminy (mediacje, możliwość wypowiedzenia mieszkania) dla osób zwlekających z zapłatą czynszu.
 

Źródło: KRN.pl | 2019-03-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Zeno ⋅ 04-10-2019 | 12:03

Od kiedy Macedonia (chyba chodzi o Północną – bo tak to państwo się zwie) i Serbia należą do UE????

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemdomy na wynajem powiat Choszczeńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Siemiatyckidomy na sprzedaż gmina Olszówkalokale użytkowe na wynajem gmina Tarczyndomy na wynajem w Dąbrówcedomy na sprzedaż w Ignacowiemieszkania na sprzedaż w Siestrzankach

Deweloperzy

);