Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Inżynier musi mówić po polsku

2008-02-15

Inżynier musi mówić po polsku

Architekci oraz inżynierowie budownictwa z państw unijnych, którzy będą chcieli pracować w Polsce, muszą znać język polski – przewiduje projekt, nad którym pracuje obecnie Ministerstwo Infrastruktury.

Architekci oraz inżynierowie budownictwa z państw unijnych, którzy będą chcieli pracować w Polsce, muszą znać język polski – przewiduje projekt, nad którym pracuje obecnie Ministerstwo Infrastruktury. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów. Ministerstwo chce również znowelizować prawo budowlane – podaje „Rzeczpospolita”.

Projekt noweli ma dostosować przepisy wspominanej ustawy o samorządach do wymagań dyrektywy 2005/36/ WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Dotyczy ona sześciu zawodów regulowanych, wśród których są architekci oraz polscy inżynierowie budownictwa (nie jest to zawód regulowany, ale dyrektywa go obejmuje) – czytamy.

– Projekt przewiduje, że architekci i inżynierowie budownictwa z państw unijnych, którzy chcą pracować na terenie Polski, muszą dobrze napisać test obejmujący znajomość języka polskiego oraz sprawdzający wiedzę techniczną – poinformował gazetę Waldemar Putkiewicz z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Jeżeli kandydat nie zda testu, samorząd zawodowy ma prawo odmówić uznania jego kwalifikacji zawodowych.

Resort infrastruktury chce też wprowadzić zmiany do prawa budowlanego, wprowadzając program e-nadzoru budowlanego. Zgodnie z tym programem, dokumenty mają być przekazywane w formie elektronicznej. W pierwszym etapie będzie to dotyczyło tylko danych z dwóch rejestrów: wniosków o wydanie pozwoleń na budowę oraz wydanych już pozwoleń. Te rejestry będą przekazywane przez wojewodę Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego.

Źródło: „Rzeczpospolita” 15.02.2008 r. | 2008-02-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęhale i magazyny na wynajemmieszkania na wynajemdomy na wynajem powiat Skarżyskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kędzierzyńsko-Kozielskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Lipnicadomy na wynajem gmina Michałowicedomy na wynajem w Brzozówcemieszkania na sprzedaż w Rybniemieszkania na wynajem w Kosowie Ruskim

Deweloperzy

);