Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Inflacja w styczniu 2021 r. Wzrost cen towarów i usług związanych z użytkowaniem mieszkań

Anna Kozioł | 2021-02-16

Inflacja w styczniu 2021 r. Wzrost cen towarów i usług związanych z użytkowaniem mieszkań
Wg danych GUS w styczniu ceny w kraju wzrosły średnio o 2,7 proc.

W styczniu odnotowano najwyższy od dekady wzrost poziomu inflacji w ujęciu miesięcznym. Duży wpływ na wzrost cen miały koszty związane z użytkowaniem mieszkań.

Rekordowa inflacja w styczniu 2021 r.

Według najnowszego raportu GUS w styczniu ceny w kraju wzrosły średnio o 2,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Tempo wzrostu cen przekroczyło tym samym prognozy zakładane przez specjalistów. Również w stosunku do poprzedniego miesiąca inflacja wzrosła o 1,2 proc. Taki poziom wzrostu cen w stosunku miesiąc do miesiąca jest najwyższy od 10 lat. Z drugiej strony jednak, należy zaznaczyć, że jest to o drugi najniższy odczyt roczny od maja 2020 r.

Wzrost kosztów użytkowania mieszkania

Ogólne koszty związane z użytkowaniem mieszkania wzrosły o 6, 4 proc. W ujęciu miesięcznym nastapił skok wysokosci kosztów o 2,5 proc. Znaczny wpływ na tak wysoki wzrost cen dotyczących utrzymania mieszkania miały czynniki administracyjne.

Od 1 stycznia wzrosły m.in. ceny energii cieplnej. W życie weszła opłata mocowa, która ma być przeznaczona na utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie węglowe. Ta nowa opłata pojawiła się z początkiem roku na wszystkich rachunkach za prąd, zarówno użytkowników indywidualnych, jak i instytucji i firm. Gospodarstwa domowe płacą opłatę mocową w zależności od rocznego zużycia energii w czterech dostępnych stawkach wynoszących od 2,30 do 12,87 zł. Przy najwyższym progu wzrost opłat za energię wyniesie prawie 155 zł rocznie. Pozostali odbiorcy, m.in. firmy będą rozliczać się od zużycia energii w wybranych godzinach.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-02-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemkamienice do kupieniahale i magazyny do kupieniamieszkania na wynajem powiat M. Płockdomy na sprzedaż powiat Żnińskimieszkania na wynajem gmina Dębnolokale użytkowe na sprzedaż gmina Leśnicamieszkania na wynajem w Wyszomierzudomy na sprzedaż w Michałowiedomy na sprzedaż w Starogrodzie

Deweloperzy

);