Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ile rząd dopłaci do mieszkań

2006-01-16

Ile rząd dopłaci do mieszkań

Jeszcze w styczniu rząd przyjmie projekt ustawy, która uruchomi dopłaty budżetowe do kredytów mieszkaniowych.

Jeszcze w styczniu rząd przyjmie projekt ustawy, która uruchomi dopłaty budżetowe do kredytów mieszkaniowych – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. O programie PiS „Rodzina na swoim” minister Polaczek mówił na II Ogólnopolskim Forum Budowlanym w Krynicy. Potwierdził wcześniejsze informacje „Gazety Wyborczej”, że z dopłat do kredytów będą mogły skorzystać tylko rodziny. Oczywiście te, które nie mają mieszkania. Ile rząd dopłaci do kredytu? Najnowsza propozycja ministerstwa: do stawki WIBOR dodamy 2 punkty procentowe i całość podzielimy na pół. Dziś stawka WIBOR wynosi ok. 4,5 proc., plus dwa punkty to 6,5 proc., które podzielone na pół dają 3,25 proc. A więc jeśli kredyt w banku kosztuje 5 proc., rodzina płaciłaby tylko 1,75 proc. odsetek. Minister Polaczek ujawnił, że budżet dopłacałby do odsetek przez osiem lat, a nie przez cały okres spłaty kredytu.
Kredytobiorcy nie powinni mieć problemów z kontynuowaniem spłaty, bo przez osiem lat spłaciliby znaczną część kapitału. Projekt nie postawi poprzeczki dochodowej, każda rodzina bez mieszkania będzie mogła skorzystać z państwowych dopłat, niezależnie od zarobków. Ale jak pokazuje praktyka, wymagany przez banki miesięczny dochód netto czteroosobowej rodziny chcącej pożyczyć 100 tys. zł na 20 lat musi przekraczać 2 tys. zł. Minister poinformował, że resort rozważa też objęcie dopłatą kredytów na budowę domów jednorodzinnych. Ustawa określi jednak maksymalną powierzchnię: mieszkań do 50 m kw., domów – do 100 m kw. Oczywiście można będzie zbudować większe mieszkanie lub dom, ale państwo dopłacałoby odsetki tylko do tego ustawowego metrażu. Nadwyżkę rodzina musiałaby sfinansować sama, np. zaciągając drugi kredyt na komercyjnych warunkach. W ciągu sześciu lat budżet wyda na dofinansowanie łącznie ok. 6,2 mld zł. Jednak większość tej kwoty wróci do budżetu w postaci podatków. Skutek netto nie powinien być większy niż 2,5 ml zł. W tym roku z kredytu skorzysta ok. 10 tys. rodzin, a w latach następnych nawet 60-80 tys.

Źródło: „Gazeta wyborcza” 13.01.2006 | 2006-01-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajeminne nieruchomości do kupieniamieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Monieckidomy na wynajem powiat Dąbrowskidomy na wynajem gmina Lipinki Łużyckiemieszkania na sprzedaż gmina Chrząstowicedomy na wynajem w Słominiemieszkania na wynajem w Myślimierzmieszkania na wynajem w Tłuśccu

Deweloperzy

);