Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ile rząd dopłaci do mieszkań

2006-01-16

Ile rząd dopłaci do mieszkań

Jeszcze w styczniu rząd przyjmie projekt ustawy, która uruchomi dopłaty budżetowe do kredytów mieszkaniowych.

Jeszcze w styczniu rząd przyjmie projekt ustawy, która uruchomi dopłaty budżetowe do kredytów mieszkaniowych – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. O programie PiS „Rodzina na swoim” minister Polaczek mówił na II Ogólnopolskim Forum Budowlanym w Krynicy. Potwierdził wcześniejsze informacje „Gazety Wyborczej”, że z dopłat do kredytów będą mogły skorzystać tylko rodziny. Oczywiście te, które nie mają mieszkania. Ile rząd dopłaci do kredytu? Najnowsza propozycja ministerstwa: do stawki WIBOR dodamy 2 punkty procentowe i całość podzielimy na pół. Dziś stawka WIBOR wynosi ok. 4,5 proc., plus dwa punkty to 6,5 proc., które podzielone na pół dają 3,25 proc. A więc jeśli kredyt w banku kosztuje 5 proc., rodzina płaciłaby tylko 1,75 proc. odsetek. Minister Polaczek ujawnił, że budżet dopłacałby do odsetek przez osiem lat, a nie przez cały okres spłaty kredytu.
Kredytobiorcy nie powinni mieć problemów z kontynuowaniem spłaty, bo przez osiem lat spłaciliby znaczną część kapitału. Projekt nie postawi poprzeczki dochodowej, każda rodzina bez mieszkania będzie mogła skorzystać z państwowych dopłat, niezależnie od zarobków. Ale jak pokazuje praktyka, wymagany przez banki miesięczny dochód netto czteroosobowej rodziny chcącej pożyczyć 100 tys. zł na 20 lat musi przekraczać 2 tys. zł. Minister poinformował, że resort rozważa też objęcie dopłatą kredytów na budowę domów jednorodzinnych. Ustawa określi jednak maksymalną powierzchnię: mieszkań do 50 m kw., domów – do 100 m kw. Oczywiście można będzie zbudować większe mieszkanie lub dom, ale państwo dopłacałoby odsetki tylko do tego ustawowego metrażu. Nadwyżkę rodzina musiałaby sfinansować sama, np. zaciągając drugi kredyt na komercyjnych warunkach. W ciągu sześciu lat budżet wyda na dofinansowanie łącznie ok. 6,2 mld zł. Jednak większość tej kwoty wróci do budżetu w postaci podatków. Skutek netto nie powinien być większy niż 2,5 ml zł. W tym roku z kredytu skorzysta ok. 10 tys. rodzin, a w latach następnych nawet 60-80 tys.

Źródło: „Gazeta wyborcza” 13.01.2006 | 2006-01-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędomy na sprzedażhale i magazyny na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Żywieckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Świdwińskimieszkania na sprzedaż gmina Puckmieszkania na wynajem gmina Janowodomy na sprzedaż w Sosnowiemieszkania na sprzedaż w Kozłowiemieszkania na sprzedaż w Długie Parcele

Deweloperzy

);