Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ile osób skorzystało dotychczas z programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.? Oto pierwsze dane

Karolina Zając | 2023-08-16

Ile osób skorzystało dotychczas z programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.? Oto pierwsze dane
Ile osób skorzystało dotychczas z programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.? Oto pierwsze dane

24 tys. wniosków, 1192 podpisane umowy i ok. 1000 transakcji zakupu nieruchomości — tak wyglądają statystyki rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. nieco ponad miesiąc po uruchomieniu. Ministerstwo rozwoju i technologii podało, że średnia kwota udzielanego kredytu to obecnie 343 tys. zł.

Pierwsze miesiące z Bezpiecznym Kredytem 2 proc.

 
Na początku lipca w życie wszedł długo zapowiadany rządowy projekt pomocy tym, których nie stać na własne mieszkania — Bezpieczny Kredyt 2 proc. Podczas konferencji prasowej resort rozwoju i technologii podzielił się danymi, podsumowując tym samym pierwszy miesiąc funkcjonowania programu.
 
Waldemar Buda przekazał, że w ciągu 5 tygodni od uruchomienia programu rządu Prawa i Sprawiedliwości złożonych zostało 24 tys. wniosków i podpisano 1192 umowy. Przeprowadzono również ok. 1000 transakcji zakupu nieruchomości. Minister dodał, że 80 proc. tej liczby stanowią mieszkania, a zaledwie 20 - domy. Średnia kwota udzielanego kredytu wynosi w tym momencie jedynie 343 tys. zł. To zdecydowanie mniej niż zapowiadano. Limity przewidziane w programie Bezpieczny Kredyt 2 proc. wynoszą bowiem 500 tys. zł dla singla i 600 tys. zł dla par czy rodziców, którzy wychowują przynajmniej 1 dziecko. 
 

Resort spodziewa się jeszcze ponad 40 tys. umów kredytowych do końca roku

 
Dane przedstawione przez ministerstwo wskazują na to, że 50 proc. beneficjentów projektu stanowią single, a drugą połowę — małżeństwa. Większość z osób, które zdecydowały się skorzystać w rządowej propozycji w pierwszych tygodniach działania ma od 26 do 35 lat.
 
Obecnie kredytów w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 proc. udziela 9 banków, ale Waldemar Duda zapowiada, że wkrótce do tego grona dołączą kolejne. Mówi się o 5 nowych instytucjach finansowych. 
 
Przy tej dynamice spodziewamy się, że w 2023 złożonych zostanie 51 tys. wniosków, co może przełożyć się na ok. 40 tys. podpisanych umów kredytowych — mówił szef resortu podczas spotkania z przedstawicielami mediów. 
 
Podkreślił przy tym, że na rok 2023 nie przewidziano żadnych limitów uczestnictwa w programie.
 

Zainteresowanie kredytami ciągle rośnie

 
Od 3 lipca uruchomiono też 84 konta mieszkaniowe z premią za oszczędzanie. Ulokowano na nich 1,5 mln zł. Tylko w pierwszym miesiącu wakacji udzielono w Polsce 43 tys. kredytów hipotecznych. 18 tys. to te z nich, do których dopłaca państwo. Zdaniem ministra Budy wzrost zainteresowania pożyczkami na mieszkanie spowodowany jest spadkiem inflacji, poprawiającymi się nastrojami i oczekiwaną obniżką stóp procentowych. 
 
Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. wystartował 3 lipca br. Bierze w nim obecnie udział 9 banków, które podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do tej grupy należą: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Pekao SA, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, PKO BP, SGB-Bank, VeloBank i Bank Spółdzielczy w Brodnicy. Pożyczkę z rządową pomocą i stałą stopą procentową zaciągnąć może każdy do 45. roku życia. Dopłata przysługuje przez 10 lat.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-08-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Grzegorz ⋅ 10-09-2023 | 12:37

Banki działają tak aby nie udzielić tego kredytu. Bo po prostu im się to nie opłaca

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniadziałki na wynajemmieszkania na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat M. Piotrków Trybunalskilokale użytkowe na wynajem powiat Choszczeńskidomy na wynajem gmina Rozdrażewdomy na sprzedaż gmina Cmolasdomy na wynajem w Kalinkumieszkania na sprzedaż w Rzeczycydomy na wynajem w Frygnowie

Deweloperzy

);