Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ile można zarobić w budowlance? Stawki cały czas rosną

Anna Panikowska-Filipek | 2022-09-14

Ile można zarobić w budowlance? Stawki cały czas rosną
Ile można zarobić w budowlance? Stawki cały czas rosną

Jak podaje portal samorządowy, w bieżącym roku we wszystkich województwach zanotowano wzrost wynagrodzeń w sektorze budowlanym. Podlasie biło rekordy, natomiast na najlepsze pensje w skali kraju niezmiennie można liczyć na Mazowszu.

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku średnia pensja w branży budowlanej wynosiła ok. 6000 zł brutto. Nie jest to więc kwota wyjątkowo duża, czy znacząco odbiegająca od warunków finansowych oferowanych w innych branżach takich, jak przemysł, przetwórstwo czy edukacja. Nie zanotowano również dużego wzrostu rok do roku – od 2020 r. do 2021 r. podwyżka wynosiła zaledwie 8 proc. Jest to stosunkowo słaby wynik w porównaniu z innymi branżami, gdzie podwyżki były na poziomie kilkunastu procent. 

Ile naprawdę zarabiają budowlańcy?

Okazuje się jednak, że realne zarobki w branży budowlanej są znacznie wyższe. Pracownicy wykwalifikowani w konkretnych dziedzinach, np. tynkarze maszynowi są w stanie zarobić nawet 25 000 zł na umowie o pracę. 
 
Na małe dochody nie narzekają również samodzielne ekipy budowlane i wykończeniowe. Według obecnych stawek za remont mieszkania o powierzchni ok. 40 mkw. trzeba zapłacić prawie 50 000 zł. Warto przy tym podkreślić, że cena ta nie zawiera kosztów materiałów. Jest to o ok. 10-15 proc. więcej niż jeszcze przed rokiem. Wielu pracowników budowlanych i wykończeniowych nie pracuje jednak na oficjalnych umowach. Zarobki w  tej branży są słabo uregulowane, a należność nierzadko wypłacana „pod stołem”.

Dlaczego usługi budowlane i wykończeniowe tak szybko drożeją?

Ceny usług w branży budowlanej rosną w zaskakująco szybkim tempie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dobrych specjalistów brakuje. Wielu z nich wyjechało za granicę, np. do Niemiec czy krajów skandynawskich w poszukiwaniu lepszych warunków pracy.
 
Duży deficyt na rynku wywołała również trwająca w Ukrainie wojna. Sporą część pracowników budowlanych (ok. 30 proc.) stanowili Ukraińcy, którzy obecnie zdecydowali się wrócić do kraju. Raczej nie można spodziewać się, że szybko ponownie przyjadą do Polski. 
– Załóżmy najlepszy scenariusz, czyli szybki koniec wojny. Jednak wtedy trzeba będzie Ukrainę odbudowywać. Pójdzie pewnie wiele na to międzynarodowych środków, kraj stanie się gigantycznym placem budowy – ocenia analityk HRE Investment Bartosz Kurek.

Dodatkowo w ostatnim roku mieliśmy do czynienia z największą aktywnością na rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Do użytku oddano historycznie dużą liczbę mieszkań. Zaczęto również budowę wielu nowych inwestycji. Z tego względu czas oczekiwania na ekipę budowlano- remontową obecnie wynosi nawet 6 miesięcy.  

Źródło: KRN.pl | 2022-09-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianędomy na wynajemdziałki na wynajemdomy na sprzedaż powiat Wołomińskilokale użytkowe na wynajem powiat Szydłowieckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Zwierzynlokale użytkowe na sprzedaż gmina Łukowicadomy na sprzedaż w Rudzicymieszkania na wynajem w Giżyniemieszkania na sprzedaż w Woźniakowie

Deweloperzy

);