Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ile kosztuje dwupokojowe mieszkanie w Warszawie?

Maria Gil | 2022-01-17

Ile kosztuje dwupokojowe mieszkanie w Warszawie?
Chcący zamieszkać w stolicy muszą liczyć się z tym, że wciąż jest to najdroższa lokalizacja w kraju.

Z danych Ronin24.pl wynika, że od wakacji 2020 roku do końca 2021 roku dwupokojowe mieszkanie z rynku wtórnego w Warszawie (o metrażu od 40 do 60 mkw.) podrożało o ok. 1,5 tys. zł. Choć stolica niechlubnie szczyci się najwyższymi cenami za zakup nieruchomości, to wśród kilkunastu tysięcy ofert zdarzają się cenowe okazje takie jak propozycja sprzedaży dwupokojowego lokalu mieszkalnego z drugiej ręki za… 85 tys. zł.

Metr kwadratowy dwupokojowego mieszkania z rynku wtórnego za 12 tys. zł

W 2014 roku za metr kwadratowy dwupokojowego mieszkania w Warszawie należało zapłacić 7 746 zł. Klienci zainteresowani kupnem takiego lokalu o metrażu między 40 a 60 mkw. musieli zatem wydać w tym celu ok. 380 tys. zł. Po ośmiu latach stawki mocno się zmieniły. Jak pokazują dane RONiN.24 z końcem 2021 roku dwupokojowe mieszkanie w Warszawie kosztowało już prawie 572 tys. zł.

 


Wykres 1 „Notowania historyczne dla dwupokojowego mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie o metrażu od 40 do 60 mkw.” Źródło: Ronin24.pl, Średnia cen za mkw. wyliczana jest na podstawie ofert z ostatnich 24 miesięcy.

 

Cena za mkw. przekroczyła poziom 12 tys. zł i choć w styczniu na rynku pojawiło się dopiero kilkaset ofert sprzedaży, to za mkw. należy zapłacić o ok. 500 zł więcej niż w 2021 roku. Nic nie wskazuje na to, by na warszawskim rynku nieruchomości nastąpiły znaczne obniżki cenowe. Jest wręcz odwrotnie – mieszkania drożeją zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jeśli spadek na rynku się pojawi, będzie dotyczył popytu na mieszkania (skutek podwyższenia stóp procentowych i słabsza ocena zdolności kredytowej).

 

Wykres 2 „Trend cenowy długoterminowy – średnia cena za metr kwadratowy dwupokojowego mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie o metrażu od 40 do 60 mkw.”, Źródło: Ronin24.pl, Średnia cen za mkw. wyliczana jest na podstawie ofert z ostatnich 24 miesięcy.


Dlaczego Warszawa prowadzi w cenowych rankingach?

Chcący zamieszkać w stolicy muszą liczyć się z faktem, że wciąż jest to najdroższa lokalizacja mieszkalna w Polsce. Przykładowo: średnia cena za dwupokojowe mieszkanie z drugiej ręki w Krakowie jest o ok. 100 tys. zł niższa niż w Warszawie. Z kolei we Wrocławiu jest to już różnica rzędu 150 tys. zł. Powodem tej dysproporcji jest niepodważalna atrakcyjność stolicy pod względem komunikacji miejskiej, możliwości rozwoju edukacyjnego i zawodowego, bliskiego dostępu do punktów usługowych, miejsc rekreacji oraz ważnych wydarzeń branżowych, kulturowych czy sportowych. 

Źródło: KRN.pl | 2022-01-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (2)

Mariola ⋅ 24-01-2022 | 08:56

Ciężko powiedzieć ile może kosztować takie mieszkanie, bo wpływa na to wiele czynników. Ale w stolicy ceny są wysokie co tu dużo mówić, dlatego wolałam kupić coś na obrzeżach. Znalazłam fajne lokum w Otwocku od wwwconstruction, a że nie znalazłam niczego w lepszej cenie to zdecydowałam się na nie. Przynajmniej okolica jest spokojna.

Krystyna 444 ⋅ 18-01-2022 | 13:09

Jeśli chodzi o niskie ceny za dobrą jakość bytową, to jestem zwolenniczką Białołęki. Mieszkam w Miasteczku Nova Svera ze swoim synkiem. Deweloper Victoria Dom cały czas rozbudowuje to osiedle. Jestem zadowolona bo kładzie na jakość. https://www.victoriadom.pl/warszawa Warto zobaczyć.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciagaraże do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Warszawski zachodnimieszkania na wynajem powiat M. Włocławekmieszkania na wynajem gmina Włoszakowicelokale użytkowe na wynajem gmina Fromborkdomy na sprzedaż w Tytlewiemieszkania na sprzedaż w Hajownikachdomy na sprzedaż w Toporzysku

Deweloperzy

);