Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ile kosztuje dwupokojowe mieszkanie w Warszawie?

Maria Gil | 2022-01-17

Ile kosztuje dwupokojowe mieszkanie w Warszawie?
Chcący zamieszkać w stolicy muszą liczyć się z tym, że wciąż jest to najdroższa lokalizacja w kraju.

Z danych Ronin24.pl wynika, że od wakacji 2020 roku do końca 2021 roku dwupokojowe mieszkanie z rynku wtórnego w Warszawie (o metrażu od 40 do 60 mkw.) podrożało o ok. 1,5 tys. zł. Choć stolica niechlubnie szczyci się najwyższymi cenami za zakup nieruchomości, to wśród kilkunastu tysięcy ofert zdarzają się cenowe okazje takie jak propozycja sprzedaży dwupokojowego lokalu mieszkalnego z drugiej ręki za… 85 tys. zł.

Metr kwadratowy dwupokojowego mieszkania z rynku wtórnego za 12 tys. zł

W 2014 roku za metr kwadratowy dwupokojowego mieszkania w Warszawie należało zapłacić 7 746 zł. Klienci zainteresowani kupnem takiego lokalu o metrażu między 40 a 60 mkw. musieli zatem wydać w tym celu ok. 380 tys. zł. Po ośmiu latach stawki mocno się zmieniły. Jak pokazują dane RONiN.24 z końcem 2021 roku dwupokojowe mieszkanie w Warszawie kosztowało już prawie 572 tys. zł.

 


Wykres 1 „Notowania historyczne dla dwupokojowego mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie o metrażu od 40 do 60 mkw.” Źródło: Ronin24.pl, Średnia cen za mkw. wyliczana jest na podstawie ofert z ostatnich 24 miesięcy.

 

Cena za mkw. przekroczyła poziom 12 tys. zł i choć w styczniu na rynku pojawiło się dopiero kilkaset ofert sprzedaży, to za mkw. należy zapłacić o ok. 500 zł więcej niż w 2021 roku. Nic nie wskazuje na to, by na warszawskim rynku nieruchomości nastąpiły znaczne obniżki cenowe. Jest wręcz odwrotnie – mieszkania drożeją zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jeśli spadek na rynku się pojawi, będzie dotyczył popytu na mieszkania (skutek podwyższenia stóp procentowych i słabsza ocena zdolności kredytowej).

 

Wykres 2 „Trend cenowy długoterminowy – średnia cena za metr kwadratowy dwupokojowego mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie o metrażu od 40 do 60 mkw.”, Źródło: Ronin24.pl, Średnia cen za mkw. wyliczana jest na podstawie ofert z ostatnich 24 miesięcy.


Dlaczego Warszawa prowadzi w cenowych rankingach?

Chcący zamieszkać w stolicy muszą liczyć się z faktem, że wciąż jest to najdroższa lokalizacja mieszkalna w Polsce. Przykładowo: średnia cena za dwupokojowe mieszkanie z drugiej ręki w Krakowie jest o ok. 100 tys. zł niższa niż w Warszawie. Z kolei we Wrocławiu jest to już różnica rzędu 150 tys. zł. Powodem tej dysproporcji jest niepodważalna atrakcyjność stolicy pod względem komunikacji miejskiej, możliwości rozwoju edukacyjnego i zawodowego, bliskiego dostępu do punktów usługowych, miejsc rekreacji oraz ważnych wydarzeń branżowych, kulturowych czy sportowych. 

Źródło: KRN.pl | 2022-01-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (2)

Mariola ⋅ 24-01-2022 | 08:56

Ciężko powiedzieć ile może kosztować takie mieszkanie, bo wpływa na to wiele czynników. Ale w stolicy ceny są wysokie co tu dużo mówić, dlatego wolałam kupić coś na obrzeżach. Znalazłam fajne lokum w Otwocku od wwwconstruction, a że nie znalazłam niczego w lepszej cenie to zdecydowałam się na nie. Przynajmniej okolica jest spokojna.

Krystyna 444 ⋅ 18-01-2022 | 13:09

Jeśli chodzi o niskie ceny za dobrą jakość bytową, to jestem zwolenniczką Białołęki. Mieszkam w Miasteczku Nova Svera ze swoim synkiem. Deweloper Victoria Dom cały czas rozbudowuje to osiedle. Jestem zadowolona bo kładzie na jakość. https://www.victoriadom.pl/warszawa Warto zobaczyć.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemhale i magazyny do kupieniahale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Ostrołęckidomy na wynajem powiat M. Kaliszmieszkania na wynajem gmina Kruklankidomy na wynajem gmina Złotówdomy na sprzedaż w Stobiernejmieszkania na wynajem w Karolewiedomy na sprzedaż w Siennie

Deweloperzy

);