Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

II Ogólnopolskie Forum Budowlane

2006-01-17

II Ogólnopolskie Forum Budowlane

Celem II Ogólnopolskiego Forum Budowlanego zorganizowanego 13–14 stycznia 2006 r. w Krynicy Górskiej przez Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań oraz głównego partnera i sponsora – firmę Fakro była m.in. analiza rynku budowlanego po wejściu do UE oraz omówienie szans i zagrożeń dla polskiego budownictwa.

Celem II Ogólnopolskiego Forum Budowlanego zorganizowanego 13–14 stycznia 2006 r. w Krynicy Górskiej przez Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań oraz głównego partnera i sponsora – firmę Fakro była m.in. analiza rynku budowlanego po wejściu do UE oraz omówienie szans i zagrożeń dla polskiego budownictwa.

O randze spotkania świadczy obecność m.in. Jerzego Polaczka, Ministra Budownictwa i Transportu, Marzeny Piszczek, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Zbigniewa Bachmana, prezesa Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa, Romana Nowickiego, prezesa Kongresu Budownictwa oraz przedstawicieli władz lokalnych. Patronat nad imprezą objął Janusz Sepioł, marszałek Województwa Małopolskiego.

Oprócz producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych, deweloperów, architektów, organizacji i stowarzyszeń związanych z budownictwem w konferencji po raz pierwszy wzięli udział także dyrektorzy szkół budowlanych.

Wśród najważniejszych problemów i zagrożeń dla rynku budowlanego wymieniano m.in.: brak kadry w budownictwie, problem zanikających zawodów, napływ taniej siły roboczej ze Wschodu, niskie płace, które przyczyniają się do emigracji zarobkowej, a także istnienie szarej strefy producentów budowlanych. Najpoważniejszym zagrożeniem dla rynku wyrobów budowlanych jest ustawa o zamówieniach publicznych. W większości przetargów kryterium decydującym o wyborze jest cena. Prowadzi to do oszustw, czyli szukania nie najlepszych jakościowo produktów, ale najtańszych. Wybiera się zazwyczaj najtańszy materiał, nie analizując jego jakości, tego, czy jest dopuszczony do stosowania na rynku, czy też nie – stwierdził Zbigniew Bachman.

Zdaniem Elżbiety Syrdy, prezesa ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku, czynnikami warunkującymi wzrost budownictwa są m.in.: stabilne utrzymanie tempa wzrostu PKB na poziomie 4–5 proc. rocznie, terminowe wykorzystywanie funduszy strukturalnych i bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Omówieniu projektu ustawy o certyfikacji energetycznej budynków poświęcone było wystąpienie Anny Sas-Micuń z Departamentu Architektury i Budownictwa: Nowy system oceny energetycznej budynków będzie wymuszał zmiany w kierunku bardziej zespołowego niż dotychczas ich projektowania. Rygory dyrektywy będą oddziaływać pośrednio na wykonawców budowlanych. Od jakości wykonywanych robót budowlanych i rzetelność realizowanych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych w stosunku do przyjętych w projekcie budowlanym, będzie zależeć wynikowa klasa energetyczna budynku, a zatem, czy budynek będzie można zakwalifikować do grupy budynków energooszczędnych, czy też do zużywających zbyt dużo coraz droższej energii.

Problemowi energooszczędnych rozwiązań poświęcony było również panel „Kierunki rozwoju technologii budowlanych”. Od jakiegoś czasu obserwuje się coraz wyraźniejszą tendencję inwestorów indywidualnych do wybierania rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii i obniżających koszty późniejszej eksploatacji. Jednym z takich rozwiązań są tzw. domy pasywne. Znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania w domu pasywnym gwarantuje bardzo dobra izolacja przegród, wysoka jakość okien oraz odzysk ciepła z systemu wentylacyjnego. W Europie zbudowano już ok. 5 tysięcy takich domów, w Polsce jest ich zaledwie kilka.

Na temat warunków realizacji inwestycji mieszkaniowych w Krakowie mówił Tytus Misiak, prezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań: Najważniejszym problemem dla Gminy jest wypracowanie strategii rozwoju budownictwa komunalnego. Barierą dla stworzenia takiego programu jest z jednej strony brak planów zagospodarowania przestrzennego Krakowa, z drugiej – brak spójnych przepisów o budownictwie czynszowym, określających prawa i obowiązki gmin. [...] W moim przekonaniu należałoby przede wszystkim dokonać przeglądu sposobów rozwiązywania tych problemów mieszkaniowych w innych krajach, by uniknąć „wyważania otwartych drzwi”.

Stowarzyszenie współdziała z lokalnymi władzami w zakresie usprawnienia skomplikowanych procedur decyzyjnych, wdrożenia zasad uczestnictwa finansowego Miasta przy budowie dróg i infrastruktury technicznej przy realizowanych inwestycjach mieszkaniowych.

Forum było również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Ci, którym się udało – Fakro, Atlas czy Porta – opowiadali o swojej drodze do sukcesu, przyjętej przez firmę polityce promocji i sposobach budowania silnej marki. Po wyczerpujących obradach uczestnicy mogli zrelaksować się w zimowej scenerii Krynicy Górskiej, korzystając z licznych atrakcji przygotowanych przez firmę Fakro, takich jak: kulig, jazda na skuterach śnieżnych czy lot balonem.

O tym, że tego typu spotkania są potrzebne świadczy liczba uczestników – zdecydowanie większa niż dwa lata temu. Organizatorzy zastanawiają się, czy rozszerzyć formułę o spotkania na forum międzynarodowym, czy poprzestać na edycji imprez krajowych. Jedno jest pewne – Forum będzie kontynuowane.

(mak)Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 2/2006 | 2006-01-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęhale i magazyny na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Częstochowskidomy na sprzedaż powiat Wrzesińskidomy na sprzedaż gmina Łaskarzewlokale użytkowe na wynajem gmina Kazimierz Dolnymieszkania na wynajem w Skórcemieszkania na sprzedaż w Miłogostowicachmieszkania na wynajem w Krytnie

Deweloperzy

);