Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Idą zmiany w ustawie w sprawie finansowania programów mieszkaniowych

Emilia Rudzka | 2022-06-15

Idą zmiany w ustawie w sprawie finansowania programów mieszkaniowych
Idą zmiany w ustawie w sprawie finansowania programów mieszkaniowych

Sejm uchwalił zmiany ustaw dotyczące sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Dotyczą one również możliwości przyspieszenia realizacji inwestycji przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). Co jeszcze się zmieni?

Liczne zmiany w ustawie ws. finansowania programów mieszkaniowych 

Za przyjęciem przepisów głosowało 436 posłów. Nie było żadnego głosu przeciwko, natomiast wstrzymało się 11 osób. Posłowie zagłosowali za poprawkami klubu PiS, które dotyczą maksymalnych ram czasowych na rozpoczęcie realizacji usługi publicznej lub przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Takie zmiany mają na celu przyspieszenie realizacji inwestycji finansowanych z rządowego wsparcia
 
Poprawka przewiduje, że w niektórych sytuacjach możliwe będzie zastosowanie trybu wystąpienia do ministra właściwego ds. budownictwa o zgodę na przesunięcie terminu
 
Inna zmiana zakłada, że niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy lub nierozpoczęcia przez SIM realizacji inwestycji w określonym umownie terminie gmina będzie mogła wystąpić o umorzenie udziałów lub akcji SIM. Mowa to o udziałach i akcjach objętych z wykorzystaniem rządowego wsparcia. 
 
Od 1 sierpnia br. minister właściwy ds. rozwoju regionalnego zyska nowe kompetencje. Dotyczą one m.in. możliwości powołania prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ponadto w jego kompetencjach ma być również nadzór nad działalnością Krajowego Zasobu Nieruchomości. 

W jakim celu te zmiany? 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych ma za zadanie usprawnić finansowanie programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Program ten obejmuje bezzwrotne wsparcie finansowe udzielone z budżetu państwa jednostkom samorządu terytorialnego i organizacjom pożytku publicznego. Finansowanie ma być przeznaczone na rozwój budownictwa, które zaspokoi potrzeby mieszkaniowe osób o najniższych dochodach. 
 
Bank Gospodarstwa Krajowego będzie miał możliwość zawarcia umowy finansowego wsparcia z beneficjentami w ramach limitu wydatków, który ustalany będzie na dany rok budżetowy. Nowym źródłem finansowania ma być sprzedaż skarbowych papierów wartościowych. 
 
Uchwalone zmiany dotyczą ok. 25 ustaw. Warto wspomnieć również o zmianie w ustawie o ochronie praw lokatorów. Wpisano do niej możliwość wydłużenia przez gminy w drodze uchwały okresu, za który osoby ubiegające się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego będą musiały wykazać wysokość dochodu w deklaracji – do ustawowych ponad trzech miesięcy. 
 
W ustawie covidowej wprowadzono zmiany, które przywracają normalne funkcjonowanie zebrań i zgromadzeń spółdzielni mieszkaniowych. Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zmieniła się w zakresie sprawozdawczości finansowej KZN. Ograniczeniu uległa liczba członków rad nadzorczych SIM wskazanych przez KZN. Precyzyjnie określono także przepisy o ich wynagrodzeniu.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędomy do kupieniakamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Rybnickimieszkania na wynajem powiat Strzeleckimieszkania na wynajem gmina Koluszkidomy na sprzedaż gmina Sterdyńmieszkania na sprzedaż w Wilknicki Młynmieszkania na wynajem w Nowojowicachmieszkania na wynajem w Szemudzkiej Hucie

Deweloperzy

);