Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Hulajnogi elektryczne na chodnikach - będą ograniczenia

Emilia Rudzka | 2020-06-16

Hulajnogi elektryczne na chodnikach - będą ograniczenia

Ministerstwo Infrastruktury kończy konsultacje publiczne dotyczące przepisów o urządzeniach transportu osobistego (UTO).


Projekt noweli zakłada, że hulajnogi elektryczne oraz inne pojazdy tego typu, nie będą mogły przekraczać prędkości 25 km/h. Dozwolone będzie poruszanie się nimi po ścieżkach rowerowych, a jazda po chodniku będzie możliwa tylko w niektórych przypadkach.

Samorządy planują jednak wprowadzenie własnych ograniczeń dla popularnych e-hulajnóg wypożyczanych na minuty. Np. krakowski Zarząd Transportu Publicznego chce, aby prędkość była ograniczona do ok. 15 km/h. Planuje także wyznaczenie specjalnych parkingów dla hulajnóg.

 

Rosnąca popularność e-hulajnóg

Z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Mobilne Miasto wynika, iż 89 proc. Polaków uważa, że e-hulajnogi są tak samo bezpieczne jak rowery. Z kolei 83 proc. osób liczy na to, że ten rodzaj jednośladów zastąpi samochody na krótkich odcinkach. 75 proc. ankietowanych ma pozytywne zdanie o elektrycznych urządzeniach transportu osobistego. 72 proc. respondentów twierdzi, że UTO mogą pomóc w rozładowaniu korków w miastach.

E-hulajnogi dla wielu użytkowników stanowią świetne uzupełnienie podróży innymi środkami transportu. Na krótkich dystansach mogą natomiast z powodzeniem zastąpić samochody. Stąd też duże zainteresowanie UTO.

Na polskim rynku obecnych jest wiele globalnych operatorów współdzielonych pojazdów. Konkurencja w tej branży stale rośnie.

Country manager firmy Dott, Borys Pawliczak w wypowiedzi dla "Cyfrowa RP" zaznacza, że według zgromadzonych danych średni dystans pokonywany w Warszawie wynosi 2 km. Większość użytkowników porusza się w obrębie swoich dzielnic, rezygnując z innych środków transportu, w tym z własnych samochodów.

Z analiz Stowarzyszenia Mobilne Miasto wynika także, że 91 proc. ankietowanych uważa, że e-hulajnogi mają pozytywny wpływ na jakość powietrza w mieście. Z uwagi na wszystkie powyższe zalety aż 72 proc. Polaków twierdzi, że popularność UTO w najbliższym czasie będzie rosła.

Prezes Stowarzyszenia Mobilne Miasto Adam Jędrzejewski zauważa natomiast, że Polacy oczekują od władz aktywniejszych działań dotyczących UTO. Jest to związane z tym, że m.in. w e-hulajnogach widzą szansę na rozwiązanie problemów z zanieczyszczeniami powietrza, korkami oraz zagęszczeniem ruchu.

Ustawa projektowana przez resort infrastruktury spełnia oczekiwania podmiotów z branży. Głównym jej założeniem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników UTO oraz przechodniów.
 

Źródło: KRN.pl | 2020-06-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęlokale użytkowe do kupieniadomy na wynajemdomy na wynajem powiat Pabianickidomy na wynajem powiat Pruszkowskilokale użytkowe na wynajem gmina Sońsklokale użytkowe na sprzedaż gmina Kamieniec Ząbkowickimieszkania na wynajem w Dębniałkachdomy na sprzedaż w Starym Antoniniemieszkania na sprzedaż w Ostałówku

Deweloperzy

);