Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Hotel w forcie Luneta

2008-03-31

Hotel w forcie Luneta

W XIX-wiecznym forcie Luneta Warszawska przy ul. Kamiennej powstanie hotel – takie plany snuje jego nowy właściciel, Dolnośląska Grupa Kapitałowa.

W XIX-wiecznym forcie Luneta Warszawska przy ul. Kamiennej powstanie hotel – takie plany snuje jego nowy właściciel, Dolnośląska Grupa Kapitałowa. Ten utrzymany w stylu neogotyckim fort powstał w pierwszym etapie budowy Twierdzy Kraków (w latach 1849-1856) i jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury fortecznej miasta – przypomina „Gazeta Wyborcza”. Mimo że konstrukcja obiektu zachowała się do dziś bez większych uszkodzeń, w ostatnich latach jego stan gwałtownie się pogorszył. Apele miłośników Twierdzy Kraków i członków krakowskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji zaowocowały objęciem fortu formalną opieką konserwatorską. Teraz zabytek ma doczekać się remontu. Ma go przeprowadzić właściciel fortu, Dolnośląska Grupa Kapitałowa, która chce jednocześnie przekształcić obiekt w hotel.

Wojewódzki konserwator zabytków, Jan Janczykowski, jest przychylny planom adaptacji fortu, z zastrzeżeniem jednak, że nie zmieni się zewnętrzna część obiektu, a wszystkie nowe budynki będą miały odpowiednią wysokość – podaje Gazeta. Chce ponadto, aby zachodnie skrzydło fortu zostało przeznaczone na muzeum. W tym właśnie miejscu podczas okupacji mieściło się więzienie gestapo, a w 1945 r. korzystał z niego również Urząd Bezpieczeństwa. Ściany jednego z pomieszczeń lewego skrzydła fortu do dziś pokryte są napisami i rysunkami wykonanymi przez więźniów.

Źródło: „Gazeta Wyborcza” Kraków 21.03.2008 | 2008-03-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianęinne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Pułtuskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Bytowskimieszkania na wynajem gmina Chlewiskamieszkania na sprzedaż gmina Zbójnodomy na wynajem w Popówkumieszkania na sprzedaż w Piecachmieszkania na sprzedaż w Zalesiu Małym

Deweloperzy

);