Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Hossa w kredytach mieszkaniowych

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-11-25

Hossa w kredytach mieszkaniowych

W październiku br., w porównaniu do analogicznego miesiąca z 2020 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły o 27,3 proc. więcej kredytów mieszkaniowych oraz o 26,2 proc. więcej kredytów gotówkowych. Spadek odnotowano natomiast w przypadku limitów na kartach kredytowych oraz kredytów ratalnych – było ich mniej o odpowiednio 24,4 i 10,3 proc.

Zgodnie z danymi BIK, w ujęciu wartościowym wzrost odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych – było ich o 46,8 proc. więcej, kredytów gotówkowych – wzrost o 34,3 proc., a także kredytów ratalnych, których było o 6,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Spadek odnotowano z kolei w zakresie wartości przyznanych limitów kartowych – o 5,1 proc.

Od początku br. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 2 994,2 tys. kredytów ratalnych (wzrost o 3,4 proc. rok do roku) na łączną kwotę 14,10 mld zł (wzrost o 19,6 proc.). Udzielono także 2 644,5 tys. kredytów gotówkowych (o 18,7 proc. więcej rok do roku) na łączną kwotę 56,26 mld zł, czyli o 29 proc. wyższą. Kredytów mieszkaniowych natomiast zaciągnięto w omawianym okresie 230,4 tys. (wzrost o 27,8 proc.) na kwotę o 42,3 proc. wyższą niż w analogicznym okresie w 2020 r. – 74,28 mld zł.

 

Hossa w wysokokwotowych kredytach mieszkaniowych

Październik br. to kolejny miesiąc wysokich dodatnich dynamik sprzedaży w kredytach mieszkaniowych. Utrzymująca się hossa przejawia się w średniej wartości udzielanego kredytu, która w październiku br. osiągnęła kolejną rekordowy poziom – 340,15 tys. zł (wzrost o 15,3 proc. rok do roku).

Wysokie dodatnie dynamiki odnotowano zarówno pod względem wartości, jak i liczby udzielonych kredytów – odpowiednio 46,8 proc. i 27,3 rok do roku. Począwszy od stycznia br. 56,6 proc. wartości udzielonych kredytów stanowią te z przedziału kwotowego pow. 350 tys. zł. Natomiast kredyty pow. 500 tys. zł stanowią 27,5 proc. łącznej akcji kredytowej (udział ten co miesiąc rośnie).

Miesięczny odczyt indeksu jakości portfela kredytów mieszkaniowych wyniósł 0,56 proc. W ostatnim roku jakość portfela nieznacznie się pogorszyła (wzrost Indeksu o 0,1 p.p.). Od grudnia 2020 r. do marca br. wartość Indeksu pogarszała się, jednak od kwietnia br. Indeks odnotowuje niewielką zmienność (trend boczny) i stabilizację na poziomie około 0,5 proc.

 

Kolejny historyczny rekord

Dla kredytów mieszkaniowych październik ub. r. był najlepszym miesiącem od początku pandemii pod względem liczby i wartości akcji kredytowej (22,8 tys. szt. i 8,60 mld zł). Akcja kredytowa przewyższyła poziom sprzed pandemii (+4,1 proc. rok do roku w ujęciu liczbowym oraz +11,8 proc. w ujęciu wartościowym). Wysokie dynamiki w październiku 2021 r. nie są więc efektem niższej bazy z października 2020 r. Przyczyną jest rekordowa wartość akcji kredytowej w październiku 2021 r. Padł po raz kolejny historyczny rekord. Po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8,63 mld zł. Ponadto warto odnotować, że październik jest już ósmym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowej powyżej 7,5 mld zł, a drugim już ze sprzedażą powyżej 8 mld zł – zaznaczył prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Zdaniem eksperta w kolejnych miesiącach na wartość akcji kredytowej będą oddziaływać dwa przeciwstawne zjawiska – z jednej strony wysoce prawdopodobna jest kontynuacja trendu wzrostowego cen nieruchomości, co wymusi wyższe kwoty kredytów. Jednocześnie jednak negatywnie będą na nie wpływać dwa czynniki: wyższe stopy procentowe oraz ograniczenie, zgodnie z Rekomendacją KNF, okresu kredytowania do 25 lat na potrzeby szacowania zdolności kredytowej. 

Źródło: KRN.pl | 2021-11-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniahale i magazyny do kupieniainne nieruchomości do kupieniamieszkania na wynajem powiat Słupeckidomy na wynajem powiat M. Gliwicemieszkania na sprzedaż gmina Przemętdomy na wynajem gmina Jastrowiemieszkania na wynajem w Szczepankowiedomy na sprzedaż w Grządzielemieszkania na sprzedaż w Jakać-Borkach

Deweloperzy

);