Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

GUS: Koniunktura w budownictwie maju 2006 r.

2006-06-01

GUS: Koniunktura w budownictwie maju 2006 r.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w maju optymistycznie i lepiej niż w poprzednim miesiącu.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w maju optymistycznie (plus 27) i lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 19). Wśród badanych przedsiębiorstw 35% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 8% - jej pogorszenie (w kwietniu odpowiednio 33% i 14%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W maju przedsiębiorstwa odnotowują znaczny wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Rozszerzana jest bieżąca produkcja budowlano-montażowa. Odpowiednie przewidywania są również korzystne i zbliżone do prognoz sprzed miesiąca. W konsekwencji należy oczekiwać dalszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie.
Poprawia się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać jej dalszej poprawy, nieco szybszej niż prognozowano przed miesiącem.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco szybszy niż wskazywała prognoza z kwietnia.
Spośród badanych jednostek 2,8% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,9% w kwietniu br. i 1,3% w maju ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją innych firm (barierę tę zgłasza 70% przedsiębiorstw wobec 67% w kwietniu br. i 73% w maju ub. roku). Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (48% badanych przedsiębiorstw w maju br. wobec 46% w kwietniu br. i 42% w maju ub. roku). W porównaniu z majem ubiegłego roku w znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 55% do 35%), a także bariery związanej z trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 28% do 17%), natomiast wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 13% do 30%).

W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 9% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 75% jako wystarczające, a 16% jako zbyt małe. W porównaniu z majem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.

Źródło: GUS, 23.05.2006 | 2006-06-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Świeckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Warszawski zachodnidomy na wynajem gmina Jasieńdomy na sprzedaż gmina Dąbiedomy na sprzedaż w Strzegomianachdomy na sprzedaż w Wierzbiemieszkania na sprzedaż w Niekładź

Deweloperzy

);