Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Grudniowy popyt na kredyty mieszkaniowe najniższy w całym roku

Anna Panikowska-Filipek | 2022-01-06

Grudniowy popyt na kredyty mieszkaniowe najniższy w całym roku
Grudniowa wartość popytu na kredyty mieszkaniowe była najniższa w 2021 r.

Mimo że grudniowa wartość popytu na kredyty mieszkaniowe wyniosła o 2,8 proc. więcej, niż przed rokiem, była ona najniższa w 2021 r. Specjaliści zaznaczają, że w najbliższych miesiącach zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi może spaść jeszcze bardziej.

Wartość ostatniego odczytu BIK Indeksu PMK jest dodatnia i przekracza wynik z grudnia 2020 r. o 2,8 proc. Obejmuje ona wszystkie zapytania o kredyty mieszkaniowe przesłane do BIK-u przez banki oraz SKOK-i w przeliczeniu na dzień roboczy. W grudniu o kredyt mieszkaniowy starało się 32 570 osób. To o 9,7 proc. mniej niż w listopadzie. Wzrosła natomiast średnia wartość wnioskowanych kredytów. W grudniu 2021 przekroczyła ona 340 700 zł, co jest rekordowo wysoką wartością, o 33 250 zł większą niż przed rokiem. Bez wątpienia wiąże się to ze stale rosnącymi cenami nieruchomości.

Specjaliści zaznaczają, że rozpoczynający się rok może się wiązać ze sporym spadkiem zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

– Analizując obecną wartość Indeksu, należy zaznaczyć, że w kolejnych miesiącach możemy odnotować ujemny odczyt Indeksu, co wiąże się z dwoma czynnikami. Po pierwsze, z wysoką bazą w 2021 r., szczególnie kwot wnioskowanego kredytu. Po drugie, z systematycznym spadkiem liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, które to zjawisko może zostać jeszcze bardziej pogłębione w 2022 r. w wyniku podwyżek stóp procentowych, wzrostu kosztów utrzymania i ewentualnego braku mitygacji tych negatywnych aspektów wzrostem dochodów – ocenia główny analityk BIK Waldemar Rogowski.

Tym, co nadal utrzymuje dodatni odczyt Indeksu, jest przede wszystkim średnia kwota wnioskowanego kredytu, która w ujęciu m/m rośnie już praktycznie nieprzerwanie (z wyjątkiem stycznia 2021) od 18 miesięcy, czyli od czerwca 2020 r. W przypadku stabilizacji lub spadku cen nieruchomości, średnia wartość wnioskowanego kredytu przestanie rosnąć, co przy spadku liczby wnioskodawców spowodowałoby spadek wartości Indeksu w 2022 r. nawet do wartości ujemnych – dodaje specjalista.
 

Źródło: KRN.pl | 2022-01-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajeminne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Starogardzkilokale użytkowe na wynajem powiat Otwockidomy na wynajem gmina Szczebrzeszyndomy na sprzedaż gmina Kamienna Góramieszkania na wynajem w Postawelkudomy na sprzedaż w Woli Kuźniewskiejmieszkania na sprzedaż w Dębnie

Deweloperzy

);