Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Gminy mają wiedzieć wszystko o czynszach

2007-12-12

Gminy mają wiedzieć wszystko o czynszach

Od nowego roku zarządcy mają dostarczać gminom informacje o wysokości czynszów. Dane te ułatwią rozstrzyganie sporów sądowych dotyczących podwyżek.

Od nowego roku zarządcy mają dostarczać gminom informacje o wysokości czynszów. Dane te ułatwią rozstrzyganie sporów sądowych dotyczących podwyżek – podaje „Rzeczpospolita”. Gdy dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny wskazał niedostatki ustawy o ochronie praw lokatorów, wymienił wśród nich brak danych o wysokości czynszów w prywatnych zasobach. Jak czytamy, luka ta utrudnia rozstrzyganie sporów o podwyżki oraz ocenę ich zasadności. Od nowego roku tego problemu już nie będzie, ponieważ wejdą w życie przepisy, które umożliwią gminom zestawianie czynszów obowiązujących w prywatnych budynkach, tzw. lustro czynszowe.

Jest to nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która nakłada na zarządców obowiązek przekazywania gminie właściwej ze względu na położenie nieruchomości danych o czynszach najmu mieszkań (mają uwzględniać lokalizację, wiek, stan techniczny budynku oraz powierzchnię lokali i ich standard). Rolą gmin będzie natomiast przygotowanie raz w roku zestawienia czynszów w lokalach położonych w budynkach prywatnych – informuje gazeta.

Nowe uregulowania wzbudzają jednak zastrzeżenia – podaje dziennik. Mówią one tylko o gromadzeniu danych, milczą natomiast o ich wykorzystaniu. Poza tym, gdy skarga na podwyżkę trafi do sądu, to ten i tak musi powołać biegłego, który pomoże ustalić, po czyjej stronie jest racja. Same dane z lustra to za mało.

Źródło: „Rzeczpospolita” 12.12.2007 | 2007-12-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe do kupieniadomy na sprzedażdomy na wynajem powiat Głubczyckidomy na wynajem powiat Lidzbarskimieszkania na wynajem gmina Międzyzdrojelokale użytkowe na wynajem gmina Jadówdomy na sprzedaż w Nowym Podosiumieszkania na wynajem w Buczkowiedomy na wynajem w Drużynach

Deweloperzy

);