Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Gdzie są najstarsze, a gdzie najmłodsze mieszkania w Polsce? GUS podpowiada

IzaBella Skalna | 2023-08-28

Gdzie są najstarsze, a gdzie najmłodsze mieszkania w Polsce? GUS podpowiada
Gdzie są najstarsze, a gdzie najmłodsze mieszkania w Polsce? GUS podpowiada

Dane zebrane przez GUS sugerują, że najstarsze mieszkania znajdują się w Katowicach, z kolei najmłodsze w Rzeszowie. Choć Katowice w ostatnich latach dosyć mocno się rozbudowują, to trzeba przyznać, że dominują w nim kamienice. Rzeszów to przewaga nowych inwestycji.

Najstarsze budynki na ogół mają nie więcej niż 44 lata

 
Jak się okazuje, mieszkania w Polsce są relatywnie młode. Patrząc na miasta wojewódzkie, przeciętny lokal według obliczeń ma na karku około 44 lata. To tak naprawdę niewiele jeśli chodzi o nieruchomości. Według Warszawskiego Centrum Postępu Techniczno – Organizacyjnego Budownictwa budynki odznaczające się masywną konstrukcją (murowaną lub żelazobetonową) mogą bez obaw być użytkowane nawet przez 150 latW przypadku domów drewnianych górna granica wynosi 100 lat.
 
Warto jednak podkreślić, że po tym okresie budowla nie musi wcale zostać od razu zburzona. Z praktycznego punktu widzenia jej trwałość wynika raczej ze sposobu eksploatacji i dbałości o dane lokum, czego dowodem mogą być, chociażby krakowskie kamienice bądź te, zlokalizowane w Poznaniu czy Gdańsku.
 

Budownictwo współczesne króluje na Podlasiu i w woj. podkarpackim

 
Najmłodsze mieszkania znaleźć można w Rzeszowie i w Białymstoku. Tak przynajmniej wynika z danych GUS, gdzie przeciętny lokal liczy sobie odpowiednio 32 i 34 wiosnyJest to zasługa głównie deweloperów, którzy aktywnie podejmują się tam nowych inwestycji.
 
Ponad połowa nieruchomości na tamtejszych rynkach to lokale, które zostały wybudowane w latach 1989-2023. Wielka płyta to mniej niż 30 proc. wszystkich mieszkań. Jeszcze mniej w porównaniu do miast wojewódzkich jest budynków, które ze względu na wiek należałoby zakwalifikować do kamienic. Stanowią one raptem 20 proc. całego zasobu.
 
Według ogólnie przyjętego podziału w zależności od wieku mieszkania można podzielić na trzy następujące kategorie:
 
  • mieszkania, jakie powstały przed 1971 r., które utożsamiać można z kamienicami,
  • mieszkania wybudowane między 1971 a 1988 r. powszechnie określane mianem wielkiej płyty,
  • lokale zbudowane po roku 1989, które kwalifikują się do tzw. budownictwa współczesnego.
 

W Katowicach przeważają głównie stare kamienice

 
Katowice, podobnie zresztą jak Łódź oraz Bydgoszcz są przykładem rynków, w których większość mieszkań jest już po pięćdziesiątce. Zwłaszcza Łódź i Katowice to miasta, w których przed erą „wielkiej płyty” co drugie lokum znajduje się w starej, powojennej kamienicyCo ciekawe, udział deweloperów jest tam stosunkowo skromny – przynajmniej jeśli zestawimy ich poczynania z resztę miast wojewódzkich. Współczesne mieszkania stanowią bowiem niewiele ponad 20 proc. istniejących lokali.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-08-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);