Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Gdzie po najtańszą ofertę w banku?

Magdalena Hojniak | 2019-08-09

Gdzie po najtańszą ofertę w banku?

Polak na własne mieszkanie musi odkładać 7,5 roku. Portugalczykom i Belgom zajmuje to ok. 4 lat.

Kredyty hipoteczne stały się najpopularniejszym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Nie wszyscy bowiem mogą pozwolić sobie na taki wydatek z własnych oszczędności. Gdyby Polacy polegali na środkach zaoszczędzonych ze swoich wynagrodzeń, na zamieszkanie we własnym lokalu o metrażu 70 mkw. musieliby odkładać 7,5 roku. I jak wiadomo, jest to najbardziej optymistyczny scenariusz, bo wyliczony z uwzględnieniem wysokości średniej rocznej pensji brutto. Mieszkańcy Czech potrzebują na to aż 11 lat. W najkrótszym czasie mieszkanie mogą nabyć Portugalczycy – po 3,8 roku. Kilka miesięcy więcej zajmie to Belgom. Tak wynika z raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets”*, opracowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Co ciekawe, największe zadłużenie z tytułu zaciągniętych kredytów hipotecznych obserwuje się w państwach, gdzie sytuacja na rynku nieruchomości jest stabilna, a system hipoteczny sprawnie prosperuje. Najwyższy wskaźnik zadłużenia odnotowano w Holandii i Danii, gdzie wynosi on aż 200 proc. Wynik poniżej 50 proc. charakteryzuje Czechy, Łotwę, Włochy oraz Austrię. Najlepiej pod tym względem radzą sobie Węgrzy – 20 proc., choć oprocentowanie kredytów hipotecznych na Węgrzech sięga 4,5 proc. Z kolei Polska plasuje się na poziomie 33,8 proc. zadłużenia, a w naszym kraju oprocentowanie wynosi ok. 3,8 proc. Jak wynika z raportu Deloitte, najtańsze kredyty hipoteczne są w Portugalii, z oprocentowaniem równym 1 proc.

* Raport obejmuje analizę danych z 2018 r. z 16 krajów Europy: Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Danii, Francji, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Węgier, Włoch, Polski, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. 

Źródło: KRN.pl | 2019-08-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.7

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażgaraże do kupieniahale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Starogardzkimieszkania na wynajem powiat Wałbrzyskimieszkania na sprzedaż gmina Makówmieszkania na sprzedaż gmina Rajczadomy na sprzedaż w Dzierzbiętowie Dużymmieszkania na wynajem w Grabowiemieszkania na sprzedaż w Proszkowie

Deweloperzy

);