Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Gdzie ceny działek rolnych są najwyższe?

Anna Panikowska-Filipek | 2021-02-11

Gdzie ceny działek rolnych są najwyższe?
Ceny gruntów rolnych w 2020 r. wzrosły o 5 proc.

Wybuch pandemii spowodował znaczny wzrost zainteresowania działkami, zarówno rekreacyjnymi, jak i budowlanymi czy rolnymi. Wpłynęło to również na ich ceny.

Podwyżki nie były jednak tak wysokie, jak można było się spodziewać. Według danych GUS-u, mimo że popyt na grunty od kwietnia do grudnia 2020 r. był nawet o kilkadziesiąt procent wyższy niż w analogicznym okresie 2019 r., ich ceny wzrosły zaledwie o 5 proc.

 

Grunty rolne na wagę złota

Wartość działek rolnych wzrasta jednak sukcesywnie. W 2004 r. ich średnia cena wynosiła 6 216 zł/ha, natomiast w 2020 r. było to już 42 724 zł/ha. Jest to więcej o aż 590 proc. w skali kraju. Najdroższe są obecnie grunty rolne w województwie kujawsko-pomorskim (54 485 zł/ha), warmińsko-mazurskim (48 714 zł/ha), opolskim (46 752 zł/ha) i pomorskim (46 613). Na drugim końcu zestawienia znalazły się natomiast Podkarpacie (28 407 zł/ha), województwo świętokrzyskie (29 276 zł/ha) i Małopolska (34 760 zł/ha).

Działki na Warmii i Mazurach warte ponad milion

Według danych przedstawionych przez HRE Investment największą wartość mają obecnie grunty rolne na Warmii i Mazurach. Średnio przekracza ona 1,1 mln zł. Wynika to nie tylko z wysokich cen, ale również dużych powierzchni działek posiadanych przez tamtejszych rolników. Od 2004 r. ich ceny wzrosły o ponad 800 proc. Na dodatek rejon ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców dużych miast. Rozważając zakup działki rolnej, trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. W 2019 r. weszły w życie przepisy mówiące, że osoby, które nie prowadzą działalności rolnej, mogą nabyć grunt o całkowitej powierzchni nie większej niż 1 ha.  

Źródło: KRN.pl | 2021-02-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.9

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciakamienice do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Nakielskilokale użytkowe na wynajem powiat Piskimieszkania na sprzedaż gmina Lubichowodomy na sprzedaż gmina Kotlindomy na wynajem w Ponięcicachdomy na sprzedaż w Grojcumieszkania na sprzedaż w Brochocinie

Deweloperzy

);