Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Fundusze inwestycyjne – najwięcej kupują Amerykanie i Niemcy

2006-08-29

Fundusze inwestycyjne – najwięcej kupują Amerykanie i Niemcy

Zagraniczni inwestorzy chętnie kupują polskie nieruchomości komercyjne. Wartość transakcji inwestycyjnych w tym roku może być nawet wyższa w porównaniu z rokiem 2005 – przewidują analitycy.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, zagraniczni inwestorzy chętnie kupują polskie nieruchomości komercyjne. Wartość transakcji inwestycyjnych w tym roku może być nawet wyższa w porównaniu z rokiem 2005 – przewidują analitycy.

Jak czytamy, w ciągu ostatnich ośmiu lat największą aktywnością na polskim rynku wykazały się fundusze amerykańskie, niemieckie, austriackie oraz angielskie. Jednak z biegiem czasu konkurencję zdystansowały fundusze niemieckie, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy to dokonano w Polsce najwięcej transakcji pod względem liczby i wartości. – Sporo inwestycji dokonały także polskie podmioty, wśród których przoduje Arka BZ WBK – mówi „Rzeczpospolitej” Agata Sekuła z Jones Lang LaSalle. Według szacunków tej firmy fundusze od 1998 r. zainwestowały w Polsce ok. 8,2 mld euro.

Z danych Cushman & Wakefield Polska wynika, że w 2005 r. fundusze zainwestowały ogółem ok. 3,2 mld euro w polskie nieruchomości komercyjne, w I połowie 2006 r. – ok. 1,48 mld euro. Tymczasem Jones Lang LaSalle podaje, że w ubiegłym roku wartość transakcji wyniosła 2,7 mld euro, a w tym, do sierpnia – 2,2 mld euro.

Kilka lat temu – podaje dziennik – obiektem zainteresowań inwestorów były przede wszystkim biura, gdyż panowała opinia, że łatwiej zarządza się tymi powierzchniami. Jednocześnie brakowało obiektów handlowych – deweloperzy hipermarketów długo nie chcieli się pozbyć swoich nieruchomości. W miarę upływu czasu inwestorzy zaczęli interesować się powierzchniami handlowymi. W efekcie dziś spora część transakcji dotyczy zakupu obiektów handlowych.

Z prztyaczanych przez "Rzeczpospolitą" szacunków Jones Lang LaSalle wynika, że zaledwie ok. 4 proc. wartości realizowanych transakcji stanowi zakup powierzchni magazynowej. Dzieje się tak, gdyż dwóch głównych graczy – ProLogis i Parkridge CE Developments – nie sprzedaje swoich obiektów.

Źródło: Dorota Kaczyńska, „Rzeczpospolita”, 28.08.2006 | 2006-08-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Jędrzejowskilokale użytkowe na wynajem powiat Golubsko-Dobrzyńskimieszkania na wynajem gmina Aleksandrów Kujawskidomy na sprzedaż gmina Nowe Warpnomieszkania na sprzedaż w Zalesiemieszkania na wynajem w Gorajudomy na wynajem w Grabniaku

Deweloperzy

);