Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ekspresowe procedury pod ekspresowe drogi

2006-12-04

Ekspresowe procedury pod ekspresowe drogi

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych, która modyfikuje procedury nabywania nieruchomości pod drogi publiczne.

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych, która modyfikuje procedury nabywania nieruchomości pod drogi publiczne – informuje „Gazeta Prawna”.

Obecnie, gdy wojewoda wyda decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi, generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad składa właścicielom ofertę na wykup gruntów i GDDKiA nabywa nieruchomość od właściciela na mocy umowy cywilnoprawnej. Jeżeli do umowy nie dojdzie, to GDDKiA występuje do wojewody o wywłaszczenie działki, za które właścicielowi przysługuje wówczas odszkodowanie odpowiadające rynkowej wartości nieruchomości.

Jak podaje „Gazeta Prawna”, po zmianie przepisów ustawy nie będzie już nabywania nieruchomości przez GDDKiA, gdy tylko decyzja o ustaleniu lokalizacji drogi stanie się ostateczna, grunty, przez które ma ona przebiegać, staną się z mocy prawa własnością skarbu państwa. Wojewoda wyda w tej sprawie decyzję administracyjną i grunty te zostaną przekazane do dyspozycji GDDKiA. Głównym celem nowej procedury ma być przyspieszenie procesu przygotowania inwestycji drogowych.

Za zajęcie takiej nieruchomości będzie również przysługiwać stosowne odszkodowanie, którego wysokość ma być ustalana według stanu i wartości na dzień wydania decyzji przez wojewodę o zajęciu terenu. Niezadowolony z wysokości odszkodowania właściciel może skierować sprawę do sądu, który rozstrzygnie, czy zostało ono zaniżone, czy też nie.

Zdaniem rozmówcy dziennika Rafała Górskiego z Instytutu Spraw Obywatelskich, ustawa w tej formie zawiera regulacje, które łamią podstawowe prawa obywatelskie: odszkodowanie za zajęcie takiej nieruchomości może być wypłacane bardzo długo – nawet kilka lat.

Źródło: Łukasz Kuligowski, „Gazeta Prawna”, 04.12.2006 | 2006-12-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Puckimieszkania na sprzedaż powiat Kłobuckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Jabłonowo Pomorskielokale użytkowe na wynajem gmina Ulanówmieszkania na wynajem w Oprzężowiemieszkania na wynajem w Harbutowicachdomy na sprzedaż w Kłodowie

Deweloperzy

);