Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dwa polskie budynki w finale międzynarodowego konkursu

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-02-17

Dwa polskie budynki w finale międzynarodowego konkursu
Concordia Design Wrocław. źródło: MVRDV

Dwa projekty z Polski walczą o tytuł Building of the Year 2021 przyznawany przez portal ArchDaily. Budynki Concordia Design Wrocław i przystań kajakarska Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Tychach znalazły się w finale konkursu.

To już 12. edycja prestiżowego konkursu Building of the Year organizowanego przez ArchDaily, największego na świecie serwisu internetowego poświęconego architekturze. W plebiscycie mogły wziąć udział projekty opublikowane na łamach tego portalu w trakcie całego roku 2020. Spośród 4,5 tys. projektów wybrano 75 budynków, które znalazły się w finale. Trwające głosowanie wyłoni zwycięzców w każdej z 15 kategorii takich, jak m.in.:

 • architektura komercyjna,
 • architektura przemysłowa,
 • domy,
 • obiekty w małej skali i instalacje.
 • architektura publiczna oraz krajobraz.

 

Tyski obiekt sportowy w finale Building of the Year

Przystań kajakarska MOSM w Tychach, nominowana w kategorii „architektura sportowa”, to obiekt zaprojektowany przez zespół architektów z pracowni RS+. Inwestycję zrealizowano w 2020 r. Obiekt zaprojektowano tak, by tworzył naturalną część promenady. Plan uwzględnił m.in. drewniane trybuny dla kibiców. Przystań podzielono na dwie części: szkoleniową oraz magazynową. Obie zakryto wspólnym dachem, który następnie pokryty został zieloną roślinnością. Dodatkowym atutem jest zlokalizowany na jego powierzchni punkt widokowy, skąd można podziwiać jezioro. 

W kategorii „architektura sportowa” z przystanią będzie rywalizować:

 • Athletic Center w Kostaryce,
 • Centrum Sportów Olimpijskich w Hangzhou,
 • Centrum Strzeleckie w Linfen w Chinach,
 • Centrum Gimnastyczne Ariake w Tokio.

 

Doceniono połączenie historii z nowoczesnością

Drugim z finalistów jest biurowiec Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej, obiekt łączący różne funkcje: w biurowcu dostępne są bowiem nie tylko przestrzenie coworkingowe, ale również zaplecze gastronomiczne i nowoczesne centrum eventowe. Budynek autorstwa MVRDV, holenderskiej pracowni architektonicznej założonej w 1993 r., w konkursie reprezentuje Polskę w kategorii „biura”. Jedną z jego ważnych cech jest taras widokowy zlokalizowany na dachu budynku, skąd można podziwiać miejską panoramę Wrocławia. Zgodnie z zamysłem architektów, oddany do użytku w 2020 r. obiekt łączy w sobie cechy XIX-wiecznej kamienicy oraz nowoczesnej, minimalistycznej bryły. Powstał na bazie zabytkowego budynku, z zachowaniem jego istniejącej elewacji oraz dostosowaniem linii dachu i okien do tych już istniejących. Projekt od początku miał być ukłonem w stronę historii samego budynku, jak i okolicy.

Konkurentami Concordia Design Wrocław są:

 • Summers Office Building w Buenos Aires,
 • berliński Kampus Axel Springer,
 • Neri&Hu and Design Republics New Home w Szanghaju,
 • paryska siedziba Le Monde Group Headquarters.

 

Głosy na finalistów konkursu Building of the Year 2021 można oddawać do 18 lutego.

Źródło: KRN.pl | 2021-02-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęhale i magazyny na sprzedażhale i magazyny do kupieniadomy na sprzedaż powiat Lubartowskilokale użytkowe na wynajem powiat Chrzanowskimieszkania na wynajem gmina Włocławekdomy na wynajem gmina Poniecmieszkania na sprzedaż w Borzysławcudomy na wynajem w Brzezinachmieszkania na wynajem w Krzywdach

Deweloperzy

);