Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dobry rok

2005-12-06

Dobry rok

Mimo że do końca roku pozostało jeszcze trochę czasu, to jednak ostatnia w tym roku Giełda Domów i Mieszkań, która w 3-4 listopada odbyła się w hali „Sokoła” w Krakowie, sprzyjała podsumowaniom.

Większy popyt

Zarówno deweloperzy, jak i obecny na giełdzie wiceprezydent Krakowa Kazimierz Bujakowski byli zgodni, że rok 2005 jest bardzo dobrym rokiem nie tylko dla deweloperów, ale również dla nabywców mieszkań. Zdaniem wiceprezydenta jednym z zasadniczych czynników powodujących wzrost popytu na mieszkania jest zwiększenie liczby kredytów udzielonych osobom indywidualnym. W II kwartale br. udzielono ich 52 tys. W porównaniu do ok. 100 tys. mieszkań oddawanych w ciągu roku do użytku to ogromna liczba. Kraków utrzymuje się w ścisłej czołówce miast, w których rynek mieszkaniowy się rozwija. Po Warszawie jest na drugim miejscu pod względem liczby pozwoleń na budowę wydawanych dla budownictwa mieszkaniowego i mieszkań oddawanych do użytku. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost popytu jest coraz większa atrakcyjność Krakowa na rynku europejskim. Myślę, że ten zwiększony popyt znajdzie również odzwierciedlenie w zwiększonej podaży. Większa rentowność i efektywność inwestycji mieszkaniowych przyciąga do Krakowa nowych inwestorów, również zagranicznych. Miasto będzie starało się wspólnie z deweloperami sprostać wzrostowi popytu – zadeklarował wiceprezydent i zapowiedział że do końca 2005 roku plany zagospodarowania przestrzennego obejmą 5,5 proc. powierzchni miasta. Do końca tej kadencji Rady Miasta powinny zostać uchwalone plany dla ok. 15 proc. powierzchni miasta.

Współpraca z Miastem

Pod patronatem wiceprezydenta Bujakowskiego powstał specjalny zespół konsultacyjny, którego zadaniem jest poprawa trudnej sytuacji związanej z uzyskiwaniem decyzji niezbędnych do przygotowania inwestycji. Ze strony urzędu za pracę zespołu odpowiedzialna jest dyrektor Ewa Podhalańska, ze strony stowarzyszenia – Janusz Bardel, przewodniczący zespołu, Elżbieta Klonowska, Renata Dubowiak i Andrzej Rymarczyk. Zespół spotkał się już dwukrotnie – raz przygotowując harmonogram spotkań roboczych i tematów, którymi będzie się zajmować, a drugi raz na spotkaniu roboczym.
Kazimierz Bujakowski zaapelował do inwestorów o większą staranność w przygotowywaniu wniosków o pozwolenie na budowę. Około 60 proc. z nich jest niekompletnych, co wydłuża procedurę wydawania pozwoleń. Uważam, że powinniśmy się spotkać i porozmawiać na temat wniosków, które są składane do Wydziału Architektury i Urbanistyki, aby ten etap weryfikacji nie kończył się tak dużym odsetkiem wezwań do uzupełnienia braków w dokumentacji – zaproponował wiceprezydent.

„Złote Sokoły” po raz drugi

Rusza druga edycja konkursu o „Złotego Sokoła” i tytuł „Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku”. Podobnie jak w roku 2004 i tym razem honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Jacek Majchrowski. Do końca marca 2006 roku można zgłaszać inwestycje oddane do użytkowania w latach 2004–2005. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: budownictwo jednorodzinne, budownictwo wielorodzinne i rewitalizacja. W kwietniu Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Andrzeja Wyżykowskiego zajmie się analizą nadesłanych zgłoszeń. W skład sądu wchodzą również Elżbieta Szczawińska – przedstawiciel Urzędu Miasta, Andrzej Rymarczyk – architekt, przedstawiciel SBDiM, Janusz Michalczak – redaktor „Dziennika Polskiego” i Jerzy Fedorowicz – poseł na Sejm. Uroczysta gala konkursu, połączona z wręczeniem nagród, odbędzie się 23 czerwca 2006 roku w Urzędzie Miasta.

Zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań – organizatora giełd – w przyszłym roku odbędzie się sześć giełd. Tradycyjnie trzy z nich w okresie przedwakacyjnym – pierwsza już na początku lutego – i trzy po wakacjach.

(mak)

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 24/2005 | 2005-12-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemdomy na zamianęlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Siemiatyckidomy na sprzedaż powiat M. Tarnobrzegmieszkania na sprzedaż gmina Gromadkalokale użytkowe na sprzedaż gmina Czerwonkamieszkania na sprzedaż w Kiczkach Pierwszychmieszkania na sprzedaż w Dziekszyndomy na sprzedaż w Sierakowie

Deweloperzy

);