Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Deweloper najpierw przekaże lokal, później otrzyma pieniądze

Magdalena Hojniak | 2018-01-11

Deweloper najpierw przekaże lokal, później otrzyma pieniądze

Zmiany proponowane UOKiK mają chronić nabywców. Czy nowe przepisy są korzystne dla deweloperów?

Obowiązująca obecnie ustawa deweloperska może zostać znowelizowana. Propozycje zmian opracowuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wśród głównych propozycji znalazło się doprecyzowanie i rozszerzenie niektórych zapisów dokumentu. Jedną z największych zmian, jakie mogłaby wprowadzić nowelizacja, jest zniesienie otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Jak wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, obecnie istnieje zbyt duże ryzyko, że w momencie upadłości dewelopera, nabywca może stracić zarówno wpłacone na rachunek środki, jak i możliwość posiadania praw do nieruchomości.

W związku z tym środki przekazywane przez nabywców będą ściśle uzależnione od postępów prac na budowie. W praktyce będzie to oznaczało, że jeśli deweloper nie dokończy budowy, wtenczas bank zerwie umowę o mieszkaniowym rachunku powierniczym. Oprócz tego zamknięcie rachunku będzie możliwe dopiero po ustanowieniu prawa własności dla ostatniego lokalu, który nie został sprzedany.

Co do zapisów widniejących w ustawie deweloperskiej, pojawia się adnotacja, że dokument winien zawierać jasno sprecyzowane prawa i obowiązki stron w razie ogłoszenia upadłości przez prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy bank. Dodatkowo w załącznikach musi znaleźć się zgoda zabezpieczonego hipoteką banku lub innego wierzyciela na przeniesienie prawa własności lokalu na kupującego bez obciążania hipoteki mieszkania.
 

Źródło: KRN.pl | 2018-01-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.7

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Ankra ⋅ 13-01-2018 | 00:09

Jeśli wejdze to w życie to bedzie toduży krok naprzód dla nabywcow mieszkań. Popieram ankranieruchomosci.pl

Pokaż wszystkie komentarze (1)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Enklawa Białowieska
Sand Hotel ****
Domy Piltza 16
Oaza Bronowice
Osiedle Lawendowa 3
Wynajem pomieszczeń biurowych...

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniagaraże do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Pabianickidomy na wynajem powiat Świdnickidomy na wynajem gmina Hażlachlokale użytkowe na sprzedaż gmina Głogówmieszkania na wynajem w Gliniczkudomy na sprzedaż w Żabokrzekachdomy na wynajem w Brusie

Deweloperzy