Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Deweloper chwyta za siekierę. Czy w Chorzowie pozbędą się drzew?

Joanna Kus | 2019-07-11

Deweloper chwyta za siekierę. Czy w Chorzowie pozbędą się drzew?
Park Śląski w Chorzowie, fot. na lic. Wikimedia Commons

Mieszkańcy Chorzowa protestują przeciwko wycince ponad 1300 drzew przy Parku Śląskim.

Do protestu przyłączył się Zarząd Województwa Śląskiego. Prezydent miasta ma inne zdanie.

Urząd Miasta Chorzowa zgodził się na wycinkę 1327 drzew i 26 mkw. krzewów na terenie przy granicy z Parkiem Śląskim. Po wycięciu roślinności, deweloper – spółka Green Silesia Park – będzie mógł rozpocząć przygotowania do inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z największych obszarów zieleni parkowej w Europie. Na tak dużą ingerencję w naturalny krajobraz nie zgadza się Zarząd Województwa Śląskiego, ale jak sam informuje, nie był, i zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może być stroną w postępowaniu administracyjnym. Pozytywną decyzję w sprawie wniosku dewelopera wydał prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.


Jako Zarząd Województwa Śląskiego wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec takiego postępowania i wydawania decyzji administracyjnych, pozwalających na wycięcie bogatego i różnorodnego zasobu, jakim jest zalesiony teren przyległy do Parku Śląskiego. Takie działania stoją w sprzeczności z zasadą poszanowania dobra wspólnego, jakim bez wątpienia jest Park Śląski – czytamy w komunikacie Zarządu Województwa Śląskiego.


Deweloper broni swoich interesów. Od 2017 r. jest właścicielem działki, o którą toczy się spór. Nabył ją od Skarbu Państwa za 7,55 mln zł w celu realizacji swojego projektu. Na stronie internetowej zapewnia: Zmieńmy to miejsce w inwestycję, która zadziała jak magnes. Chcemy, aby Chorzów znów był modny i przyciągał do naszego miasta ludzi młodych, wykształconych, energicznych i aktywnych.


Obecne zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego pozwalają na wzniesienie w tym miejscu zabudowy o funkcji handlowo-usługowej i wystawienniczej. We wniosku dostarczonym przez inwestora znalazła się informacja o planowanej budowie pawilonu handlowego.


Wiceprezydent miasta Marcin Michalik, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 11 lipca przy Parku Śląskim, odparł atak Zarządu Województwa Śląskiego, zapewniając, że sprzedaż działki 2 lata temu była sugestią Wojewody Śląskiego, zaś sam przetarg zorganizowano z ramienia Skarbu Państwa, a nie władz miasta. Analiza wniosku o pozwolenie na wycinkę trwała 3 miesiące. Zgodę wydano wraz z nakazem wykonania nasadzeń zastępczych (spółka musi posadzić m.in. brzozy, klony i lipy).

Ta decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Zobaczymy, czy będą odwołania. To decyzja administracyjna, mamy obowiązek wydania jej, jeśli wniosek spełnia wszystkie obowiązki ustawowe – powiedział wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Jednocześnie władze Chorzowa sugerują dwa rozwiązania. Pierwszym z nich byłoby wykupienie terenu od obecnego właściciela – ale nie przez miasto, które nie ma na to środków, lecz przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wykupiona działka mogłaby zostać włączona w granice parku. Inną propozycją jest przyjęcie uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego, która stanowiłaby dodatkową ochronę Parku Śląskiego.

Mieszkańcy zapowiedzieli protest przeciwko wycince.

Źródło: KRN.pl | 2019-07-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianędomy poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Ryckimieszkania na wynajem powiat M. st. Warszawalokale użytkowe na wynajem gmina Reczmieszkania na wynajem gmina Bochniadomy na sprzedaż w Wiśniówek-Koloniadomy na sprzedaż w Kozietułach Nowychdomy na wynajem w Ryczkach

Deweloperzy

);