Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Darowizny rolników bez obciążeń

2008-07-31

Darowizny rolników bez obciążeń

W Ministerstwie Infrastruktury przygotowana jest nowelizacja prawa budowlanego, która ma ułatwić życie rolnikom.

W Ministerstwie Infrastruktury przygotowana jest nowelizacja prawa budowlanego, która ma ułatwić życie rolnikom.

Zmienia ona zasady opłacania tzw. renty planistycznej uiszczanej od wzrostu wartości nieruchomości z powodu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – donosi „Rzeczpospolita”. Na problem zwracają uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza i tamtejsi posłowie. Art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2003 r. nr 80, poz. 717 ze zm.) przewiduje, że jeśli w związku z uchwaleniem planu wartość nieruchomości wzrośnie, to pobiera się jednorazową opłatę, gdy dochodzi do zbycia tej nieruchomości. Kilka lat temu słowo „sprzedaż" zastąpiono „zbyciem", co spowodowało problemy interpretacyjne. Powstały wątpliwości, czy opłaty od wzrostu wartości nieruchomości uiszcza się także w wypadku niektórych darowizn.

Teraz, kiedy rolnik oddaje darowizną swoje gospodarstwo innej osobie i uzyskuje z tego tytułu prawo do renty strukturalnej, to gminy twierdzą, że musi uiścić opłatę od wzrostu wartości działki. Dlatego ministerstwo chce dodać art. 36 ust. 4b, który jednoznacznie przesądzi, że opłat nie pobiera się w razie nieodpłatnego przeniesienia własności gospodarstwa rolnego na następcę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników albo rentach strukturalnych – czytamy dalej. Gdyby jednak następca rolnika dalej odsprzedał tę ziemię, to rentę planistyczną będzie musiał zapłacić. Ministerstwo uważa, że na gruncie obecnych przepisów dałoby się obronić pogląd, iż rolnicy dokonujący darowizn w zamian za renty strukturalne nie muszą uiszczać opłat z tytułu wzrostu wartości działek, bo ich majątek przez to się nie powiększa.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: „Rzeczpospolita” 30.07.2008 | 2008-07-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniakamienice do kupieniadziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Ostrzeszowskidomy na wynajem powiat Płońskimieszkania na sprzedaż gmina Gostynindomy na wynajem gmina Błoniedomy na sprzedaż w Mikołajowiedomy na sprzedaż w Pieskachmieszkania na wynajem w Mokasie

Deweloperzy

);