Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne

Marta Hamera | 2018-09-14

Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne

Zespoł Koordynacyjney Komisji Europejskiej, Bank Światowy oraz NFOŚiGW rozmawiali o efektywności energetycznej polskich domów i programie „Czyste powietrze”.

Celem programu „Czyste powietrze” realizowanego przez NFOŚiGW jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń pochodzących z domów jednorodzinnych. Rozpoczęty w tym roku program będzie trwał do 2029.

Podczas dyskusji Wolfgang Münch, Przewodniczący Zespołu, Zastępca Dyrektora Polskiej Sekcji w Dyrekcji Generalnej Regionów w Komisji Europejskiej, zwrócił uwagę na problem jakości powietrza istniejący w kilku krajach UE. W lutym 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że Polska złamała prawo unijne, przekraczając przez wiele lat dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu. Dodał również, że Unia Europejska wesprze swoimi funduszami działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

Piotr Woźny, zastępca prezesa NFOŚiGW przytoczył słowa Premiera Mateusza Morawieckiego z 12 grudnia 2017 r.: Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, które pokaże, czy Polska jest dojrzałym krajem. Następnie zaprezentował stan prac w programie „Czyste Powietrze” oraz usytuowanie w nim programu priorytetowego NFOŚiGW. Najważniejszymi punktami rządowego programu poprawy jakości powietrza są wymagania dla kotłów na paliwa stałe, normy jakościowe dla paliw stałych oraz wsparcie finansowe obywateli.

W czerwcu 2018 r. Prezes Zarządu NFOŚiGW podpisał porozumienie w sprawie realizacji programu z prezesami zarządów 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Prezesem Zarządu BOŚ S.A. Program został uroczyście zainaugurowany przez Premiera Mateusza Morawieckiego we wrześniu 2018 r.

Prezes Kazimierz Kujda na spotkaniu zaprezentował podstawy działania, potencjał, dotychczasowy dorobek, bieżące prace oraz planowany rozwój działalności NFOŚiGW. Przedstawił przedsięwzięcia wspomagane przez Fundusz tj.: instalacje odpylania, odsiarczania i odazotowania spalin w dużych elektrowniach systemowych i dużych elektrociepłowniach, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, zakup i instalację kolektorów słonecznych, przedsięwzięcia energetyki geotermalnej, budowę elektrowni wiatrowych oraz domów energooszczędnych, instalację energooszczędnego oświetlenia ulicznego oraz zakup bezemisyjnych środków transportu publicznego. Efekty osiągnięte przez Fundusz to m.in.: oszczędność energii 3,4 TWh/r oraz termomodernizacja 4,3 tys. obiektów użyteczności publicznej.

 

 

 

Źródło: KRN.pl | 2018-09-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajemmieszkania na wynajem powiat Wołowskidomy na sprzedaż powiat Rzeszowskimieszkania na sprzedaż gmina Kosów Lackidomy na sprzedaż gmina Wierzchowomieszkania na wynajem w Szumaniedomy na wynajem w Pęsy-Lipniemieszkania na sprzedaż w Zagrzewie

Deweloperzy

);