Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czy pustostany to poważny problem w Polsce? Odpowiadamy!

Karolina Zając | 2022-06-22

Czy pustostany to poważny problem w Polsce? Odpowiadamy!
Czy pustostany to poważny problem w Polsce? Odpowiadamy!

Dane GUS, jakie zostały zebrane podczas spisu powszechnego, pokazują, że aż 11 proc. lokali mieszkaniowych w Polsce to pustostany. Jak temu zaradzić? Eksperci sugerują wprowadzenie podatku katastralnego.

Zaskakujące dane GUS

Główny Urząd Statystyczny wciąż analizuje dane zebrane w ubiegłorocznym spisie powszechnym. 26 kwietnia opublikowano kolejne wstępne informacje.
 
Zaskakuje liczba pustostanów, które według badania stanowią średnio 11 proc. wszystkich mieszkań w Polsce. W niektórych województwach jest to nawet 16 proc. 
 
- To bardzo istotna informacja, myślę, że ciekawa z perspektywy prowadzenia polityki społeczno-gospodarczej - podkreśla prezes GUS, Dominik Rozkrut.

Jest lepiej czy gorzej?

W poprzednich latach niezamieszkanych lokali mieszkaniowych raczej było coraz więcej. Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR podało, że w latach 2003 - 2016 pustostanów przybyło w miastach na prawach powiatu. Ogólna liczba takich lokali w tym czasie wzrosła od 18,9 tys. aż do prawie 46 tys. Dużą część stanowiły mieszkania należące do gminy. 
 
Eksperci zgodnie stwierdzają, że jest to naprawdę istotny problem dla samorządów. -
 
Wiele takich lokali jest w złym stanie technicznym, a wyremontowanie ich wiąże się z dużymi wydatkami – mówią przedstawiciele OPM IRMiR. 
Zauważają także, że budynki w gorszym stanie są wyburzane. Teren natomiast wyprzedawany jest inwestorom. 

Skąd tyle pustych lokali?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, dlaczego wciąż tyle pustych budynków stoi niezagospodarowanych. Z pewnością ważnym czynnikiem jest brak funduszy na remont mieszkań gminnych. Prezes GUS jako przyczyny tego zjawiska w sektorze prywatnym wskazuje ruch migracyjny lub zakupy inwestycyjne. Część właścicieli obawia się również problematycznych lokatorów i braku czasu. Zdarza się, że na mieszkanie ze względu na stan techniczny lub niefortunną lokalizację nie znajduje chętnych, albo właściciele zmagają się z zawiłymi kwestiami prawnymi.
 
Warto też podkreślić, że sposób gromadzenia danych może wpływać na zawyżanie ogólnej liczny pustostanów w statystykach. Niektórzy zarabiający na wynajmie ukrywają to i zgłaszają swoje mieszkanie jako niezamieszkane. Nie jest to jednak przypadek spisu powszechnego, gdzie analizowano również zużycie energii elektrycznej w lokalach.

Jak rozwiązać ten problem?

Pustostany postrzegane są przede wszystkim jako zagrożenie. W taki sposób na to zjawisko patrzy również Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
 
Eksperci jako rozwiązanie sugerują wprowadzenie podatku katastralnego, czyli podatku od nieruchomości obliczany nie od metrażu, a od wartości nieruchomości. Naliczany jest on zazwyczaj od drugiej czy nawet trzeciej nieruchomości, więc nie uderza w zakup mieszkania na własne potrzeby. 
 
Takie rozwiązanie funkcjonuje już m.in. we Francji, Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. W Polsce do tej pory takie propozycje spotykały się z dość silnym oporem społecznym. Kolejne partie rządzące od lat zapewniają obywateli, że nie planują wprowadzać tego podatku. Co będzie dalej? Czas pokaże. 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice na wynajemdziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Krakowskimieszkania na wynajem powiat M. Bytommieszkania na wynajem gmina Sompolnodomy na wynajem gmina M. Krosnodomy na wynajem w Łabuńkach Pierwszychdomy na sprzedaż w Małków Nowymieszkania na wynajem w Bukownicy

Deweloperzy

);