Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czy inwestycja w ziemię rolną jest opłacalna?

Emilia Rudzka | 2022-05-06

Czy inwestycja w ziemię rolną jest opłacalna?
Czy inwestycja w ziemię rolną jest opłacalna?

Ceny ziemi stale wzrastają – jest to trend, który utrzymuje się od lat. Z danych GUS wynika, że w 2004 roku hektar ziemi rolnej kosztował ok. 6 tys. złotych. Dekadę później ten sam kawałek gruntu kosztował już ponad 32 tys. złotych. Wielu inwestorów traktuje ziemię jako jedną z bardziej opłacalnych inwestycji.

Dlaczego warto inwestować w grunty rolne? 

Ziemia to dobro ograniczone, którego nie da się wyprodukować. Zwiększa się natomiast zapotrzebowanie na nią. Grunty rolne okazują się atrakcyjną, a zarazem bezpieczną inwestycją. Z analiz specjalistów wynika, że w najbliższych latach utrzyma się tendencja wzrostowa cen ziemi. 
 
Nie jest to jedyny powód, który przemawia za inwestowaniem w grunty. W przypadku gruntów rolnych mamy do czynienia z najniższymi podatkami. Dane GUS wskazują na to, że roczna stopa zwrotu z tego typu inwestycji kształtuje się na poziomie ok. 30 proc. Ziemie rolne są też tańsze niż działki budowlane. Sposobem na podniesienie wartości inwestycji jest przekształcenie ziemi rolnej. Proces ten nie jest czasochłonny. Ponadto nie wymaga ponoszenia dużych nakładów finansowych. 

Od czego zależy cena gruntów rolnych? 

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na cenę gruntów rolnych jest ich klasyfikacja. W najszybszym tempie drożeje ziemia klasy IV-VI. Ma to związek z tym, że nie jest ona chroniona prawnie. To natomiast daje dużo możliwości w kwestii jej ewentualnego dalszego przekształcania. Inwestorzy najchętniej kupują właśnie tego typu grunty. 
 
Innym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na cenę ziemi, jest jej lokalizacja. Nie bez znaczenia jest łatwość dojazdu oraz dostęp do mediów. Zdaniem ekspertów grunty rolne, które teraz funkcjonują jako pola, w niedalekiej przyszłości znacznie zyskają na wartości. Dotyczy to głównie ziemi zlokalizowanej w niedużej odległości od większych miast. 
 

Czy zawsze można przekształcić ziemię rolną w działkę budowlaną? 

Nie wszystkie działki rolne można przekształcić w budowlane. Aby było to możliwe, grunty muszą spełniać pewne warunki. Są one określone w Ustawie z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ważne są także zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). 
 
Inwestor zainteresowany przekształceniem ziemi rolnej na działkę budowlaną powinien dokładnie wczytać się w zapisy MPZP. Ważnym elementem dokumentu jest mapa, która zawiera wiele ważnych informacji. Ich błędna interpretacja może sprawić, że zrealizowanie jakiejkolwiek inwestycji będzie niemożliwe. 
 
Nawet jeżeli działkę będzie można wyłączyć z produkcji rolnej, należy również pamiętać o konieczności zapłacenia za każde przekształcenie. W tym przypadku koszt zależy od klasyfikacji gruntu. Zasada jest prosta: im wyższej sklasyfikowany grunt, tym wyższa cena przekształcenia. Z tego też względu inwestorzy najchętniej celują w ziemię rolną klasy IV-VI. Są to grunty o niskiej klasy przydatności, których przekształcenie wiąże się ze zdecydowanie niższym kosztem. 
 

Źródło: KRN.pl | 2022-05-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0.9

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedażhale i magazyny na wynajemdomy na sprzedaż powiat Golubsko-Dobrzyńskidomy na wynajem powiat Łomżyńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Regiminmieszkania na sprzedaż gmina Stawigudadomy na wynajem w Kowalicachmieszkania na wynajem w Pańkachmieszkania na wynajem w Przestrzeniu

Deweloperzy

);