Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czy da się obniżyć rachunki za energię? Oto kilka sposobów

IzaBella Skalna | 2022-09-02

Czy da się obniżyć rachunki za energię? Oto kilka sposobów
Czy da się obniżyć rachunki za energię? Oto kilka sposobów

Niebawem rozpocznie się okres jesienno-zimowy, a tym samym okres grzewczy. Choć na wielkie zmiany inwestycyjne w naszych domach jest już trochę za późno, to i tak warto powziąć pewne środki zaradcze, aby obniżyć koszty rachunków. Skromny program modernizacyjny jest w stanie ograniczyć zużycie energii w typowym, polskim domu nawet o 36-60 proc. Co trzeba zrobić?

Już teraz wiele się słyszy o planowanych podwyżkach cen ciepła i energii elektrycznej. Dla niektórych może to być spore obciążenie finansowe. Aby tego uniknąć, należy zastosować się do rad, o których możemy przeczytać w najnowszym raporcie Forum Energii.

Ograniczenie zużycia energii to podstawa

Autorzy wspomnianego raportu wyraźnie podkreślają, że całkowity koszt rachunków za ciepło i energię elektryczną w pierwszej kolejności zależy od indywidualnego zużycia energii. Jego ograniczenie nie tylko wpłynie na oszczędność finansową gospodarstwa domowego, ale również na bilans bezpieczeństwa energetycznego całej Polski.
 

– Większość domów w Polsce jest wysoce energochłonna. Wpływ na to mają w dużej mierze niewłaściwie pracujące systemy wentylacyjne oraz słaba izolacja cieplna ścian, okien, dachów i podłóg, powodująca duże straty ciepła. Żeby utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, zużywa się więcej paliwa niż w domu efektywnym energetycznie. Kompleksowa termomodernizacja jest rozwiązaniem optymalnym, ale kosztownym i czasochłonnym. Dlatego trzeba zacząć od realizacji łatwiejszych i tańszych zadań, które odciążą domowe budżety jeszcze przed nadchodzącą zimą – wylicza dr Sonia Buchholtz, współautorka opracowania.

 
Ponadto dane podane w raporcie wskazują na to, że nawet skromny program modernizacyjny może zapewnić oszczędność w zużyciu energii na poziomie 36-60 proc., biorąc pod uwagę typowe polskie domy. Zakładając, że program objąłby jedną czwartą domów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że udałoby się zredukować krajowe zapotrzebowanie na energię końcową w cieple o około 10 proc.

Indywidualne działanie w pomieszczeniach

Raport uwzględnia także wskazówki dotyczące regulacji temperatury już bezpośrednio w pomieszczeniach. W domu należy przede wszystkim wyodrębnić strefy, w których ogrzewanie jest mniej lub bardziej potrzebne, a gdzieniegdzie nawet wcale. W tym celu potrzebna jest instalacja zaworów oraz głowic termostatycznych. Temperaturę każdorazowo trzeba dostosowywać do pomieszczeń oraz warunków pogodowych aktualnie panujących na zewnątrz. 
 
– Nieoptymalna praca urządzeń grzewczych jest jedną z przyczyn większego zużycia ciepła. Już drobna naprawa lub modyfikacja ustawień mogą usprawnić proces ogrzewania. Wówczas uzyskamy ten sam komfort cieplny przy zmniejszonych kosztach – czytamy w raporcie.
 
Warto także pomyśleć o naturalnych źródłach ciepła, dzięki którym zużywa się zdecydowanie mniej energii.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-09-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


2.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedażhale i magazyny na wynajemmieszkania na wynajem powiat M. Białystoklokale użytkowe na wynajem powiat Pszczyńskidomy na sprzedaż gmina Dębnica Kaszubskalokale użytkowe na sprzedaż gmina Wiązownamieszkania na wynajem w Karczyniedomy na wynajem w Sośno Królewskiedomy na wynajem w Jabramowie

Deweloperzy

);