Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czy branża budowlana poradzi sobie z długami?

Magdalena Hojniak | 2017-10-20

Czy branża budowlana poradzi sobie z długami?

Firmy budowlane należą do jednych z najbardziej zadłużonych przedsiębiorstw – dług wynosi 2,2 mld zł.

Dzięki realizacji kontraktów wspieranych przez UE oraz korzystnej koniunkturze w budownictwie mieszkaniowym, branża budowlana stopniowo wychodzi ze swoich problemów finansowych. Nie zmienia to jednak faktu, że długi gromadzone przez ostatnie lata sprawiają, że jest to jeden z najbardziej zadłużonych sektorów gospodarki. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, kwota, z jaką zalegają przedsiębiorstwa budowlane, wynosi 2,2 mld zł i wciąż rośnie, co jest efektem zobowiązań kredytowych lub leasingowych podjętych kilka lat temu.

Specyfika działalności branży budowlanej zasadza się na współpracy wykonawców z podwykonawcami i jak tłumaczy prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, długi w dużej mierze wynikają ze wzajemnych zależności tych podmiotów. Brak płynności finansowej jednego z nich generuje przestoje w wypłacalności kolejnych.

Analiza kondycji finansowej przedsiębiorstw budowlanych wykazała, że w najgorszej sytuacji znajdują się firmy zajmujące się pracami wykończeniowymi, rozbiórkami, montażem instalacji czy przygotowywaniem terenu pod budowę. Ich zadłużenie szacuje się na 900 mln zł. Z tej grupy pochodzi również najwięcej dłużników. Jakub Kostecki, prezes zarządu Kaczmarski Inkasso zwraca uwagę, że zadłużenia podwykonawców to także skutek niedostatecznego zabezpieczenia się podczas zawierania umów – częstym zjawiskiem jest brak dokumentów określających zasady współpracy lub zawarte w nich zapisy nie chronią wystarczająco interesów stron.  

Źródło: KRN.pl | 2017-10-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Osiedle Klonowe 14
Sand Hotel ****
Villa sento
Oaza Bronowice

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna