Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czy branża budowlana poradzi sobie z długami?

Magdalena Hojniak | 2017-10-20

Czy branża budowlana poradzi sobie z długami?

Firmy budowlane należą do jednych z najbardziej zadłużonych przedsiębiorstw – dług wynosi 2,2 mld zł.

Dzięki realizacji kontraktów wspieranych przez UE oraz korzystnej koniunkturze w budownictwie mieszkaniowym, branża budowlana stopniowo wychodzi ze swoich problemów finansowych. Nie zmienia to jednak faktu, że długi gromadzone przez ostatnie lata sprawiają, że jest to jeden z najbardziej zadłużonych sektorów gospodarki. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, kwota, z jaką zalegają przedsiębiorstwa budowlane, wynosi 2,2 mld zł i wciąż rośnie, co jest efektem zobowiązań kredytowych lub leasingowych podjętych kilka lat temu.

Specyfika działalności branży budowlanej zasadza się na współpracy wykonawców z podwykonawcami i jak tłumaczy prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, długi w dużej mierze wynikają ze wzajemnych zależności tych podmiotów. Brak płynności finansowej jednego z nich generuje przestoje w wypłacalności kolejnych.

Analiza kondycji finansowej przedsiębiorstw budowlanych wykazała, że w najgorszej sytuacji znajdują się firmy zajmujące się pracami wykończeniowymi, rozbiórkami, montażem instalacji czy przygotowywaniem terenu pod budowę. Ich zadłużenie szacuje się na 900 mln zł. Z tej grupy pochodzi również najwięcej dłużników. Jakub Kostecki, prezes zarządu Kaczmarski Inkasso zwraca uwagę, że zadłużenia podwykonawców to także skutek niedostatecznego zabezpieczenia się podczas zawierania umów – częstym zjawiskiem jest brak dokumentów określających zasady współpracy lub zawarte w nich zapisy nie chronią wystarczająco interesów stron.  

Źródło: KRN.pl | 2017-10-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Enklawa Białowieska
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Osiedle Lawendowa 3
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****
Domy Piltza 16

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemdziałki na wynajemkamienice do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Hrubieszowskilokale użytkowe na wynajem powiat Kępińskimieszkania na sprzedaż gmina Braniewomieszkania na sprzedaż gmina Stubnomieszkania na wynajem w Długim Borkudomy na sprzedaż w Jeziorniemieszkania na wynajem w Ustkowie

Deweloperzy