Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czas urlopów i zakupów

2005-09-06

Czas urlopów i zakupów

Chociaż pogoda w pierwszej połowie sierpnia nie rozpieszcza, to w nieruchomościach „dobra pogoda” trwa już od dłuższego czasu we wszystkich segmentach rynku nieruchomości. Największym zainteresowaniem cieszą się działki – mimo że większość terenów w Krakowie i okolicach nie posiada w dalszym ciągu planów zagospodarowania przestrzennego, ok. 40 proc. podpisywanych umów pośrednictwa w naszej firmie to umowy na grunty.

Najbardziej poszukiwane działki są zlokalizowane w północnych i zachodnich rejonach Krakowa, mniejszym zainteresowaniem cieszą się rejony południowe, a najmniejszym – we wschodniej części miasta. Klienci indywidualni poszukują działek w granicach 120 – 200 tysięcy zł, przy czym najbardziej poszukiwane są te z ładnym otoczeniem i widokiem, uzbrojone, z dobrym dojazdem. Ostatnio nabywców znalazły działki: w Ściejowicach 30-arowa, oferowana za 125 tysięcy zł i 22-arowa za 77 tysięcy zł w Tenczynku. O większy areał pytają osoby lub firmy zainteresowane wybudowaniem i sprzedażą kilku domów, przykładem jest działka w Modlnicy o pow. 78 arów, która znalazła nabywcę za przeszło 1 mln zł.

W podobnych lokalizacjach klienci poszukują również domów. Interesują się domami do remontu w przedziale 180 – 200 tysięcy zł lub w cenie 400 – 470 tysięcy zł, lecz wybudowanych po 2000 r. i nadających się do zamieszkania. Domy w trakcie budowy lub w stanie surowym cieszą się nieco mniejszym powodzeniem, choć jest to chyba najlepsze rozwiązanie, gdyż można po swojemu wykończyć wymarzony domek. W przypadku tego typu ofert ceny w większości są zawyżone przez sprzedających. W sierpniu zostały sprzedane w Krakowie m.in.: dom w Podgórkach Tynieckich, 360 m kw., na działce 14, oferowany za 360 tysięcy zł, w Bolechowicach 170 m kw. na działce 10-arowej za 350 tysięcy zł oraz w Brzeziu gm. Zabierzów, dom do niewielkiego wykończenia za 375 tysięcy zł.

Rozpoczęła się coroczna pogoń za mieszkaniami do wynajęcia, choć w dalszym ciągu odnotowujemy duże zainteresowanie ofertami sprzedaży. Nabywców znajdują mieszkania te mniejsze i te większe – najbardziej popularne to 2–3 pokojowe w cenach od 170 do 270 tys. zł. W ostatnim czasie właściciela zmieniły: 1-pokojowe na Górce Narodowej oferowane za 149 tysięcy zł, 2-pokojowe na os. Strusia oferowane za 122 tysięcy zł, 3-pokojowe w Bronowicach o pow. 70 m kw. za 280 tysięcy zł.

Mieszkaniami droższymi i większymi od jakiegoś czasu interesują się tzw. klienci przyjezdni, szukający czegoś pod inwestycję lub dla siebie, jednak musi to być lokal w bardzo dobrej lokalizacji i z garażem lub miejscem postojowym. Z takich mieszkań sprzedały się m.in. dwa mieszkania przy ul. Kościuszki, o pow. 98 m kw. i 128 m kw. po 4700 zł/m kw.

Dużym zainteresowaniem cieszą się działki komercyjne w Krakowie oraz na obrzeżach miasta z przeznaczeniem pod hale, magazyny oraz centra logistyczne, bowiem wciąż brakuje obiektów wysokiego składowania, nowoczesnych, o wysokim standardzie. Duży popyt jest również na grunty z przeznaczeniem pod stacje benzynowe i gazowe, które od pewnego czasu przeżywają oblężenie klientów.

Jeśli chodzi o powierzchnie biurowe, w chwili obecnej mamy duży wybór, ale właściciele nie są skłonni obniżać stawek w celu przyspieszenia realizacji transakcji. Nadal dużym zainteresowaniem – mimo bardzo wysokich czynszów – cieszą się lokale handlowe w ścisłym centrum. Brakuje tego typu ofert do sprzedaży, jeżeli już zdarzy się, że ktoś wystawi lokal do sprzedaży to „znika” on natychmiast i jest traktowany jako znakomita lokata kapitału. Duży ruch na rynku nieruchomości, który trwa od wczesnej wiosny, może się przedłużyć nie tylko do późnej jesieni w tym roku, ale może potrwać nawet przez najbliższe dwa lata, co w takich miastach jak Kraków spowoduje wzrost cen do niespotykanego dotychczas poziomu.

Adam Dziedzic – Biuro Nieruchomości PÓŁNOC

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 17/2005 | 2005-09-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniadziałki na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat M. Zamośćdomy na wynajem powiat M. Jastrzębie-Zdrójdomy na wynajem gmina Młodzieszynmieszkania na wynajem gmina Strzelnodomy na wynajem w Bożewie Nowymmieszkania na sprzedaż w Suchorowiecdomy na wynajem w Drahimek

Deweloperzy

);