Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Coraz więcej się buduje

2006-03-24

Coraz więcej się buduje

W Polsce rosną nakłady na inwestycje budowlane.

Jak wynika z podsumowania koniunktury na rynku budowlanym w minionym roku – opublikowanego niedawno przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) – w Polsce rosną nakłady na inwestycje budowlane. Raport „Ruch budowlany 2005” zawiera przed wszystkim informacje na temat liczby obiektów budowlanych przekazanych do użytkowania, rozbiórek oraz liczby wydawanych pozwoleń na budowę (informacje dotyczą liczby wydanych decyzji administracyjnych oraz liczby obiektów objętych pozwoleniami).

Według danych opublikowanych w raporcie ubiegły rok był rekordowym pod względem liczby budynków oddanych do użytkowania, zwłaszcza obiektów niemieszkalnych. W 2005 r. oddano do użytkowania łącznie ponad 5,5 tys. budynków przemysłowych i magazynowych. Jest to o ponad 350 obiektów więcej niż rok wcześniej i o ponad 1,5 tys. więcej niż w 2004 r. Ich liczba – patrząc na dane z lat 1995–2005 oscylowała zazwyczaj na poziomie 3–4 tys.

Podobnie rekordowym był 2005 r. pod względem liczby przekazanych obiektów użyteczności publicznej – 10,3 tys. budynków. Jednakże w tym przypadku wzrost liczby inwestycji jest znacznie większy. Dla porównania – rok wcześniej oddano ok. 9,5 tys. obiektów, w roku 2002 było to 7,5 tys., a jeszcze w latach 1995–1999 ich liczba nie przekraczała 4 tys. rocznie.

W ubiegłym roku (w porównaniu z latami wcześniejszymi) wybudowano też więcej budynków zamieszkania zbiorowego (czyli hoteli, pensjonatów i in.) oraz obiektów gospodarczo-inwentarskich. Zwiększyła się też liczba oddanych do użytkowania budynków jedno- i wielorodzinnych.

O poprawie koniunktury świadczy też liczba wydanych pozwoleń na budowę. Najbardziej spektakularny wzrost liczby wydanych decyzji odnotowano w przypadku inwestycji gospodarczo-inwentarskich oraz budynków zamieszkania zbiorowego – ponad 20 proc. Znacznie, bo o 10 proc., zwiększyła się również liczba wydanych pozwoleń na budowę w przypadku budynków przemysłowo-magazynowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Liczba wydanych decyzji dotyczących domów jedno- i wielorodzinnych zwiększyła się minimalnie – o ok. 1,5 proc.

W zestawieniu przedstawiono dane z lat 1995 – 2005. Opublikowany raport został stworzony na podstawie danych zebranych przez urzędy wojewódzkie, starostwa powiatowe, terenowe inspektoraty nadzoru budowlanego oraz urzędy statystyczne.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 7/2006 | 2006-03-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemdziałki na sprzedażlokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Oleckilokale użytkowe na wynajem powiat Złotoryjskidomy na sprzedaż gmina Pniewydomy na sprzedaż gmina Baranówmieszkania na sprzedaż w Lipówcedomy na sprzedaż w Borkowiedomy na sprzedaż w Pokrzywniku

Deweloperzy

);