Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Co z wadliwym świadectwem energetycznym

2009-08-26

Co z wadliwym świadectwem energetycznym

Jeżeli świadectwo energetyczne zostało sporządzone wadliwie, to kupujący mieszkanie może żądać odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży lub żądać od sprzedającego obniżenia ceny.

Jeżeli świadectwo energetyczne zostało sporządzone wadliwie, to kupujący mieszkanie może żądać odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży lub żądać od sprzedającego obniżenia ceny – informuje „Gazeta Prawna”.

Sprzedający może zostać też zobowiązany do naprawienia szkody. Roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem trzech lat – czytamy dalej. Zgodnie z art. 5 ust. 6 prawa budowlanego, jeżeli świadectwo zawiera nieprawdziwe informacje o wielkości zużywanej energii, to ma ono wadę fizyczną rzeczy. Świadectwo takie rzutuje na wartość nieruchomości i podjęcie decyzji o jej zakupie (bądź najmie). Nabywca (lub najemca) ma bowiem prawo sądzić, że koszty utrzymania nieruchomości są niższe. Dlatego przysługują mu określone środki ochrony prawnej. Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego o rękojmi za wady rzeczy może on odstąpić od umowy sprzedaży mieszkania czy domu lub też żądać obniżenia ceny – zaznacza dziennik. Nie może on jednak żądać zamiany rzeczy, ponieważ mieszkanie i dom są rzeczami oznaczonymi co do tożsamości (indywidualnie), a nie co do gatunku (zbiorowo), a w takiej sytuacji skorzystanie z prawa do zamiany nabytej rzeczy nie przysługuje.

Jeżeli nabywca (najemca) mieszkania lub domu nie wiedział, że ma ono inne parametry energetyczne, niż zostało to określone w świadectwie energetycznym, a m.in. na podstawie tych kryteriów podejmował swoją decyzję o zakupie (najmie), to będzie on mógł uchylić się od skutków prawnych złożonego przez siebie oświadczenia woli – dodaje gazeta. Zgodnie bowiem z art. 84 kodeksu cywilnego uprawnienie takie przysługuje każdej osobie, która pozostawała w błędzie co do treści czynności prawnej. Błąd musi mieć jednak charakter istotny.

 

 

Źródło: „Gazeta Prawna” 25.08.2009 | 2009-08-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażgaraże na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Kazimierskimieszkania na wynajem powiat Opoczyńskilokale użytkowe na wynajem gmina Cewicelokale użytkowe na wynajem gmina Spiczyndomy na sprzedaż w Marydolemieszkania na sprzedaż w Święcanachdomy na wynajem w Lipnikach

Deweloperzy

);