Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Co można, a czego nie można na swojej działce?

Artykuł sponsorowany | 2023-12-19

Co można, a czego nie można na swojej działce?
zagospodarowanie-dzialki

Własna działka to nie tylko możliwości, ale również ograniczenia. Warto się zastanowić, w jaki sposób wykorzystać przestrzeń, aby nie naruszyć obowiązujących przepisów. Należy mieć świadomość, że samowola budowlana niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, a jedną z nich jest konieczność rozbiórki konstrukcji.

Chcesz uniknąć nieudanego przedsięwzięcia? Poniżej znajdziesz zbiór praktycznych informacji, dzięki którym wszystko stanie się jasne.

Sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego

Na samym początku należy przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego, gdyż jest to dokument niezbędny podczas planowania inwestycji. Warto wiedzieć, że wypis może otrzymać nie tylko właściciel danej nieruchomości. Działki różnią się m.in. lokalizacją czy strukturą terenu. Bezpośrednio wpływa to na możliwości zabudowy, które nie są identyczne w każdym przypadku.

1. Przeznaczenie terenu

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jakie przeznaczenie ma wybrany obszar. Mówi o tym kolor oraz oznakowania na mapie. To najprostszy sposób na to, aby dowiedzieć się, czy na działce może zostać wzniesiony dom, lokal usługowy, magazyn, czy inny obiekt. Niektóre tereny nie są przystosowane do budowy, a w takiej sytuacji konieczne jest ich pozostawienie pod lasy lub pastwiska.

2. Nieprzekraczalna linia zabudowy

Nieprzekraczalna linia zabudowy narzuca kolejne ograniczenia. Mówi o tym, jaka część działki może zostać zabudowana, a która musi pozostać niezagospodarowana. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w przyszłości mogą zostać przeprowadzone inne inwestycje (np. rozbudowa infrastruktury drogowej).

3. Powierzchnia działki do zabudowy

biologicznie-czynna-powierzchnia-dzialki

Kolejną kwestią, z którą należy się zaznajomić, jest maksymalna powierzchnia działki do zabudowy. Pewna część musi zostać biologicznie czynna – nie może ona zostać zabudowana, utwardzona, wyłożona elementami zagospodarowania terenu. Bardzo ważne jest to, aby inwestycja została zaplanowana przez profesjonalistów.

4. Budynek

Trzeba mieć świadomość, że przepisy obejmują również budynek, który ma zostać wzniesiony na działce. Normy określają m.in. dopuszczalną wysokość konstrukcji, kąty odchylenia dachów, ilość kondygnacji, a nawet kolorystykę elewacji. Warto dowiedzieć się również, jakie źródła ciepła mogą zostać zastosowane. Zdarza się, że w danej lokalizacji nie są dostępne wszystkie opcje (np. z powodu braku przyłącza gazowego).

Jaki obiekt można zbudować na działce?

Jak już wspomniano, wszystko zależy od planu zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że omawiany dokument nie istnieje. W takiej sytuacji należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu, gdyż jest to jedyny sposób na uzyskanie pewnych informacji na temat zabudowy. 

Należy pamiętać, że dotyczy to również rozbudowy/modyfikacji istniejących już obiektów (np. domu).

Zabudowa do celów mieszkalnych

Wzniesienie zabudowy jednorodzinnej lub wielorodzinnej generuje ogrom formalności. To złożona inwestycja, która wymaga cierpliwości. Minimalna powierzchnia działki w mieście to 3 ary, a na wsi 10 arów. Jej powierzchnia użytkowa nie może być mniejsza niż 25 m2. Pod uwagę brana jest także odległość od granicy działki – przynajmniej 3 m od ściany budynku lub 4 m od ściany budynku z oknami/drzwiami. W uzasadnionych przypadkach wartość ta zostaje zmniejszona do 1,5 m.

Domek letniskowy

Domek letniskowy to obiekt, który nie jest przeznaczony do stałego pobytu. Obiekt o powierzchni d0 70 m2 wymaga jedynie zgłoszenia. Dotyczy to wyłącznie konstrukcji budowlanych wolnostojących oraz parterowych. Oznacza to, że nie mogą one posiadać również antresoli oraz poddasza nieużytkowego. Na każde 500 m2 działki przypada 1 domek letniskowy.

Hala namiotowa

Hale namiotowe o przeznaczeniu stałym cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na wysoką uniwersalność. Mogą służyć jako magazyn, garaż, warsztat czy nawet stajnia. Tego typu obiekt może zostać wzniesiony na prywatnej działce, jednak konieczne jest spełnienie narzuconych wymogów (np. dostęp do drogi publicznej, odpowiednie uzbrojenie, jednolitość architektoniczna). Więcej na ten temat można przeczytać na https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/na-jakiej-dzialce-mozna-postawic-hale/

Altana, garaż, oranżeria, wiata

To niewielkie konstrukcje, które w większości przypadków nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Istotne, aby powierzchnia zabudowy nie przekraczała 35 m2. Na jednej działce może znajdować się maksymalnie 5 takich obiektów (2 na każde 500 m2). 

Budowa altany nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia, jeśli znajduje się na terenach rekreacyjnych (tzw. ogródkach działkowych). Taka sytuacja dotyczy również wiat do 50 m2, jeśli na działce znajduje się budynek mieszkalny/przeznaczony do budownictwa mieszkaniowego. Na każde 1000 m2 przypada jedna konstrukcja.

Źródło: Artykuł sponsorowany | 2023-12-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianęlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Sztumskidomy na wynajem powiat Starachowickimieszkania na sprzedaż gmina Raszynlokale użytkowe na sprzedaż gmina Prostkidomy na wynajem w Rudkachmieszkania na wynajem w Kozłowiedomy na sprzedaż w Warce

Deweloperzy

);