Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Choć ziemia jest, mieszkań nie przybywa

2007-02-27

Choć ziemia jest, mieszkań nie przybywa

Premier reklamuje projekt ustawy, dzięki której gminy dostaną od państwa grunty rolne pod budownictwo mieszkaniowe dla niezamożnych rodzin. Tymczasem podobna ustawa obowiązuje już od ponad 15 lat.

Premier reklamuje projekt ustawy, dzięki której gminy dostaną od państwa grunty rolne pod budownictwo mieszkaniowe dla niezamożnych rodzin. Tymczasem podobna ustawa obowiązuje już od ponad 15 lat – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Jak dowiedziała się „Gazeta” w rozmowie z wiceprezesem Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemarem Humięckim, gminy od dawna mogą dostać od niej nieodpłatnie na własność grunty. Umożliwia to obowiązująca od 1991 r. ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa. Jest tylko jeden warunek: grunty muszą być wykorzystane na inwestycje służące wykonywaniu zadań własnych gmin, czyli m.in. pod budownictwo komunalne i socjalne. Z danych agencji wynika, że do tej pory oddała ona gminom ok. 45 tys. ha gruntów, w tym tylko w 2006 r. – ok. 2,2 tys. ha. Jednak okazuje się, że gminy budowały na nich np. oczyszczalnie ścieków, szkoły, boiska, cmentarze, ale nie mieszkania. W warszawskiej centrali ANR poinformowano „Gazetę Wyborczą”, że np. pracownicy poznańskiego, wrocławskiego i rzeszowskiego oddziału ANR nie pamiętają takiego przypadku. W Olsztynie potwierdzono jedną tego typu inwestycję – w Górowie Iłowieckim na gruntach od agencji gmina zbudowała w 1998 r. mieszkania socjalne dla rodzin, które wskutek powodzi straciły dach nad głową. Jak twierdzi ANR, obecnie o grunty pod budownictwo mieszkaniowe starają się władze Świebodzic.

– Dla gmin nie jest dziś problemem uzyskanie od agencji gruntów na ten cel. Główną barierą jest brak pieniędzy. Gminy w pierwszej kolejności inwestują w infrastrukturę – tłumaczy „Gazecie” Humięcki. – A także w remonty już istniejących budynków mieszkalnych – dodaje dyrektor Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. – Gminom często nie starcza pieniędzy na należyte utrzymanie mieszkań, a co dopiero mówić o budowaniu nowych.

Więcej w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”.

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 27.02.2007 | 2007-02-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażdomy na wynajem powiat Wielickimieszkania na wynajem powiat Myśliborskidomy na wynajem gmina Głogówdomy na sprzedaż gmina Janowiecmieszkania na sprzedaż w Pobłociu Małymmieszkania na wynajem w Łęczynie Dolnymdomy na sprzedaż w Szembruczku

Deweloperzy

);