Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ceny mieszkań w grudniu znacznie wyższe niż w styczniu 2020 roku

Emilia Rudzka | 2021-01-08

Ceny mieszkań w grudniu znacznie wyższe niż w styczniu 2020 roku
Pandemia COVID-19 w nieznacznym stopniu wpłynęła na ostudzenie nastrojów na rynku nieruchomości.

Wbrew pierwotnym spekulacjom rynek nieruchomości okazał się odporny na pandemię koronawirusa.

Raport przygotowany przez Expandera i Rentier.io obrazuje, że w 14 spośród 15 analizowanych miast ceny nieruchomości są wyższe niż na początku minionego roku. Na uwagę zasługują również dane dotyczące kredytów hipotecznych. Od stycznie do listopada wypłacono ich jedynie 3 proc. mniej niż w bezkonkurencyjnym 2019 roku. Rok 2021 ma przynieść rekordowo niskie oprocentowanie oraz raty kredytów hipotecznych.


Rynek nieruchomości odporny na pandemię

Pandemia COVID-19 tylko w nieznacznym stopniu wpłynęła na ostudzenie nastrojów na rynku nieruchomości. Początkowo zapowiadano spadki cen. Tymczasem nastąpiło wyłącznie spowolnienie tempa ich wzrostu. Zgodnie z danymi NBP ceny transakcyjne w 2019 roku średnio wzrosły o 11 proc. Zakłada się, że w minionym roku wartość ta będzie kształtować się na poziomie ok. 6 proc.

Takie założenie wynika z dobrych danych uzyskanych w III kw. oraz najnowszych o cenach ofertowych. W listopadzie ceny w internetowych ogłoszeniach niemalże we wszystkich miastach były wyższe niż na początku roku. Rekordowo wysoki poziom zanotowano w 9 na 15 analizowanych miast. Największe wzrosty w porównaniu do początku roku obserwowano w Lublinie (9 proc.), Krakowie (8,7 proc.) oraz w Łodzi i Szczecinie (7,2 proc.). Jedynym miastem ze spadkiem są Katowice (-3 proc.).


Rynek kredytów hipotecznych

Dobrze prezentują się również dane dotyczące wartości wypłaconych przez banki kredytów hipotecznych, pomimo zaostrzenia polityki kredytowej. W wielu przypadkach minimalny wkład własny zwiększył się z 10 do 20 proc. wartości nieruchomości.

W okresie od stycznia do listopada 2020 roku wypłacono kredyty na łączną kwotę 57,9 mld złotych. To wartość o 3 proc. mniejsza niż w rekordowym 2019 roku. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku odnotowano natomiast wzrost o 6 mld złotych. Na taki wynik największy wpływ mieli zamożni klienci, dla których większy wkład własny nie był istotnym problemem. W listopadzie minionego roku średnia kwota wypłacanego kredytu hipotecznego wyniosła 303 505 złotych.

Z uwagi jednak na obawy o utratę pracy i ze względu na zaostrzenie polityki kredytowej na zakup mieszkania zdecydowało się mniej „przeciętnych” Polaków. Od stycznia do listopada wypłacono kredyty na niższe kwoty o wartości 199,3 tys. złotych. Osiągnięty poziom jest o 20 tys. niższy niż w 2019 roku oraz o 11 tys. niższy niż w 2018 roku (w analogicznych okresach). Taka sytuacja była również przyczyną wzrostu średniej kwoty do rekordowej wartości.


2021 to rok niskich rat

Ostatnie miesiące przyniosły również rekordy w poziomie oprocentowania i wysokości rat kredytów hipotecznych. Od 14 grudnia stawka WIBOR 3M kształtuje się na poziomie 0,21 proc., co czyni ją najniższą w historii. Ona z kolei ma wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych.

Oprocentowanie niektórych zobowiązań, które wypłacono przed 2009 rokiem (przy marży 0,8 proc.), spadnie o 1,01 proc. W przypadku kredytów, które wypłacane są obecnie, zdarzają się oferty z marżą 1,9 proc. Spadek WIBOR sprawia, że oprocentowanie początkowe w 2021 roku wyniesie 2,11 proc. – najmniej w historii.

To natomiast przełoży się na najniższe raty w historii. Po aktualizacji oprocentowania rata kredytu hipotecznego na kwotę 300 tys. złotych na 30 lat, który został udzielony na początku 2008 roku, wyniesie 1159 złotych. Dla porównania w styczniu 2020 roku wynosiła ona 1313 złotych. Prognozowany spadek w stosunku do grudnia jest niewielki i wyniesie zaledwie 1-2 złote.  

Źródło: KRN.pl | 2021-01-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Opolskidomy na sprzedaż powiat Zielonogórskilokale użytkowe na wynajem gmina Gawłuszowicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Kobylindomy na wynajem w Sewerynowiemieszkania na wynajem w Nowym Miasteczkumieszkania na wynajem w Łęczynie

Deweloperzy

);