Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ceny mieszkań w całej Polsce rosną wolniej niż w ubiegłym roku

2007-05-25

Ceny mieszkań w całej Polsce rosną wolniej niż w ubiegłym roku

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Warszawie mogą mieć powody do zadowolenia, gdyż ceny lokali na rynku wtórnym rosną wolnej niż pierwotnie oczekiwano. Tym samym ceny nowych mieszkań sprzedawanych przez deweloperów mogą być niższe.

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Warszawie mogą mieć powody do zadowolenia, gdyż ceny lokali na rynku wtórnym rosną wolnej niż pierwotnie oczekiwano – donosi "Gazeta Prawna". Tym samym ceny nowych mieszkań sprzedawanych przez deweloperów mogą być niższe. Co ciekawsze, zmiany cen zależą od rejonu Polski. Eksperci, porównując ceny mieszkań w 8 spośród 11 analizowanych miast, zauważyli, że w niektórych z nich zmiany te były bardzo duże. Zgodnie z przewidywaniami najwyższe wzrosty miały miejsce w Poznaniu o 22,8 proc., Łodzi 22,6 proc., Szczecinie 21,6 proc. i Sopocie o 19 proc. Najmniej, choć i tak bardziej niż prognozowano, wzrosły ceny w Warszawie, o 7,2 proc., i Krakowie - o 9,9 proc.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt mała liczba mieszkań do sprzedania w stosunku do liczby osób zainteresowanych kupnem – twierdzi "Gazeta Prawna".. Co więcej, trudno się spodziewać szybkiego odwrócenia tej tendencji. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że w pierwszych miesiącach 2007 roku nie oddano do użytku więcej mieszkań niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Korzystna koniunktura na rynku, a także brak przerw w pracach budowlanych, spowodowany wyjątkowo łagodną zimą, mogą spowodować zwiększenie liczby mieszkań oddawanych do użytku w 2007 i 2008 roku. Nie będzie to jednak liczba, która wypełni istniejącą lukę w podaży mieszkań. Na wzrost cen wpłyną zapewne rosnące ceny gruntów, kosztów robocizny i materiałów budowlanych. Wzrost cen nieruchomości powoduje ponadto, że maleje siła nabywcza klientów - czytamy. Przy stabilnej zdolności kredytowej kupujący może pozwolić sobie na coraz mniejsze mieszkanie. W 2007 roku zdecydowanie zwiększył się popyt na grunty, a także domy. Należy się jednak spodziewać, że koszty samodzielnej budowy domu w najbliższym czasie wzrosną. Powodami są rosnące koszty robocizny oraz materiałów budowlanych.

Źródło: "Gazeta Prawna" 22.05.2007 | 2007-05-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianędomy na wynajemgaraże na wynajemmieszkania na wynajem powiat Hajnowskimieszkania na wynajem powiat M. Mysłowicelokale użytkowe na wynajem gmina Mirskdomy na sprzedaż gmina Kostomłotymieszkania na wynajem w Wolimieszkania na wynajem w Święte Nowakidomy na sprzedaż w Siekiercze

Deweloperzy

);