Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Cementownie w niebezpieczeństwie

2008-11-27

Cementownie w niebezpieczeństwie

Cemenciarze obawiają się, że w krajach UE upadnie przemysł cementowy, a inwestorzy budowlani będą zdani wyłącznie na cement importowany, np. z Dalekiego Wschodu.

Cemenciarze obawiają się, że w krajach UE upadnie przemysł cementowy, a inwestorzy budowlani będą zdani wyłącznie na cement importowany, np. z Dalekiego Wschodu – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Ten czarny scenariusz spełni się, jeśli od 2013 r. branża zostanie objęta obowiązkiem kupowania pozwoleń na emisję dwutlenku węgla (CO2) – czytamy. To propozycja Komisji Europejskiej, która w tej chwili jest dyskutowana przez rządy UE. Lobby cementowe zabiega o storpedowanie tego planu, bo obawia się, że wskutek wysokich opłat za emisję CO2 produkcja cementu przestanie być opłacalna. A wówczas w UE dostępny będzie tylko cement z krajów, w których ochrona środowiska naturalnego nie jest priorytetem, np. w Turcji, Chinach czy Afryce Północnej.
 
Jak wynika z raportu Boston Consulting Group, zamówionego przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cementu (Cembureau), cementownie w Polsce znikną całkowicie, jeśli cena pozwolenia na emisję tony CO2 osiągnie pułap 23 euro – alarmuje Gazeta. Ten sam los spotkałby przemysł cementowy w całej UE przy cenie 35 euro za tonę CO2. Koncerny zachodnie (także m.in. Lafarge, HeidelbergCement, CRH czy Mapei) inwestowały w cementownie w naszym kraju, licząc na boom budowlany – dodaje dziennik. W tym roku zużycie cementu przekroczy 17 mln ton. Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową szacuje jednak, że za trzy lata potrzeba będzie przeszło 20 mln ton. Żeby zaspokoić rosnące apetyty na cement, koncerny gotowe są zainwestować w nowe linie produkcyjne 3,5 mld zł. W Polsce w przemyśle cementowym – licząc firmy towarzyszące – pracuje 10 tysięcy ludzi.
 
 

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza” 25.11.2008 | 2008-11-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadziałki do kupieniadomy na sprzedaż powiat Dębickimieszkania na sprzedaż powiat Gostyńskimieszkania na wynajem gmina Rzekuńdomy na sprzedaż gmina Inowrocławdomy na sprzedaż w Przydatkach Gołaszewskichmieszkania na sprzedaż w Bielinachdomy na sprzedaż w Dębinie

Deweloperzy

);