Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Budownictwo mieszkaniowe według ministra Aumillera

2006-11-07

Budownictwo mieszkaniowe według ministra Aumillera

Nowelizację ustawy o planowaniu przestrzennym, nowelizację prawa budowlanego i uchwalenie nowej ustawy o budownictwie mieszkaniowym zapowiedział w sobotę w Poznaniu nowy minister budownictwa Andrzej Aumiller

Nowelizację ustawy o planowaniu przestrzennym, nowelizację prawa budowlanego i uchwalenie nowej ustawy o budownictwie mieszkaniowym zapowiedział w sobotę w Poznaniu nowy minister budownictwa Andrzej Aumiller – podaje Puls Biznesu.

Minister podkreślił fakt, że "państwo musi wspomagać budownictwo. Bez tego nie da się zaspokoić potrzeb mieszkaniowych". Dzięki nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym Aumiller chciałby doprowadzić do uchwalenia większej liczby planów zagospodarowania przestrzennego, co obniżyłoby koszty gruntów, a w dalszym ciągu – ceny mieszkań. Również prawo budowlane miałoby być zmienione tak, by "uwzględniało interesy państwa, inwestorów, społeczności lokalnych i praw osób trzecich".

Kolejnym ruchem ma być nowa ustawa o budownictwie mieszkaniowym, wspierająca wszelkie jego formy poprzez m.in. ustalenie wspólnego z unijnym nazewnictwa budownictwa - czynszowego, społecznego, socjalnego i komercyjnego oraz ustalenie dokładnej wysokości podatku VAT w budownictwie. Ustawa opisywałaby też dokładnie zadania inwestora i gminy i wskazywałaby środki finansowe, które mogą być wykorzystane przy budownictwie mieszkań - np. środki z UE, kredyty hipoteczne obywateli czy środki gmin i budżetu państwa.

Zdaniem ministra, aby Polska osiągnęła takie nasycenie mieszkań, jakie jest w UE, czyli 500 mieszkań na 1 tys. mieszkańców, to musi w najbliższym czasie w Polsce zostać wybudowanych ok. 3 mln mieszkań – pisze Puls Biznesu.

Jak czytamy, sposobem na pobudzenie budownictwa mieszkaniowego ma być najnowszy pomysł Ministerstwa Budownictwa - bezpłatne przekazanie gminom gruntów Skarbu Państwa, z zaznaczeniem, że mają być one przeznaczone na cele budownictwa mieszkaniowego. A dalszymi rozwiązaniami ułatwiającymi rozwój budownictwa mieszkaniowego byłyby: skrócenie czasu amortyzacji mieszkań, okresowe zwolnienie z podatku dochodowego od wynajmowania mieszkań i zwolnienie z podwójnego opodatkowania osób pracujących za granicą pod warunkiem, "że zainwestują transferowane środki w działki budowlane, materiały budowalne lub zakup mieszkania do remontu".

Źródło: Puls Biznesu, 05.11.2006 | 2006-11-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajemkamienice do kupieniadomy na sprzedaż powiat M. Skierniewicedomy na sprzedaż powiat Żarskimieszkania na wynajem gmina Grabowiecdomy na sprzedaż gmina Krasnemieszkania na wynajem w Przygodachmieszkania na sprzedaż w Kretominiedomy na sprzedaż w Michałowicach

Deweloperzy

);