Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Budowanie w grupie przyjaciół

2006-11-14

Budowanie w grupie przyjaciół

Coraz bardziej popularny staje się w Polsce cohousing, czyli budowanie domów i osiedli w grupie przyjaciół. Czy to powrót do czasów, kiedy ludzie mieszkali we wspólnotach, czy też nowy sposób na własne lokum w okresie szalonego wzrostu cen nieruchomości?

Coraz bardziej popularny staje się w Polsce cohousing, czyli budowanie domów i osiedli w grupie przyjaciół. Czy to powrót do czasów, kiedy ludzie mieszkali we wspólnotach, czy też nowy sposób na własne lokum w okresie szalonego wzrostu cen nieruchomości? – czytamy w portalu Interia.pl

W Polsce coraz częściej powstają prywatne minispółdzielnie mieszkaniowe budujące dla siebie. Jedną z form takiej inwestycji jest właśnie cohousing, po raz pierwszy zaobserwowany w Danii w latach 60., a obecnie popularny również w innych krajach – w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Jak pisze Interia.pl, jest too ciekawa alternatywa dla tradycyjnego życia rodzinnego oraz antidotum na anonimowość mieszkania w bloku, gdzie często nie znamy swoich sąsiadów. Wspólne budowanie i mieszkanie w gronie znajomych stwarza lepsze warunki dla rozwoju dzieci, które najczęściej mają w zaprzyjaźnionych rodzinach rówieśników. Wspólne mieszkanie daje też dobre perspektywy na przyszłość, kiedy to osoby starsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc sąsiadów. Cechą charakterystyczną cohousingu jest łączenie poczucia wspólnotowości z równoczesnym zabezpieczeniem prywatności mieszkańców. Każda rodzina posiada własne mieszkanie, ale w takim domu jest również "miejsce wspólne", którym może być kuchnia, jadalnia, pokoje gościnne czy czytelnia.

Cohousing na ogół przybiera formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – łatwiej wtedy o kredyt, mniej formalności w urzędach. Może też mieć formę spółdzielni mieszkaniowej, ewentualnie – współwłasności.

Źródło: Marcin Zabrzeski, Interia.pl, 14.11.2006 | 2006-11-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażdziałki do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Kędzierzyńsko-Kozielskilokale użytkowe na wynajem powiat Wyszkowskimieszkania na sprzedaż gmina Wolbórzlokale użytkowe na wynajem gmina Osiek Małymieszkania na sprzedaż w Czechachdomy na sprzedaż w Nowej Kiszewiemieszkania na wynajem w Pelinowie

Deweloperzy

);