Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Bonifikatę odda nie tylko najemca, lecz także jego rodzina

2007-03-15

Bonifikatę odda nie tylko najemca, lecz także jego rodzina

Obecnie najemca, który wykupił mieszkanie komunalne, oddaje bonifikatę, jeżeli sprzeda lokal wciągu pięciu lat od daty jego nabycia (art. 68 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami; dalej: ustawa). Wyjątkiem jest sprzedaż mieszkania na rzecz osób bliskich, czyli na przykład córki, syna lub wnuka.

Obecnie najemca, który wykupił mieszkanie komunalne, oddaje bonifikatę, jeżeli sprzeda lokal wciągu pięciu lat od daty jego nabycia (art. 68 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami; dalej: ustawa) - czytamy w „Rzeczpospolitej”. Wyjątkiem jest sprzedaż mieszkania na rzecz osób bliskich, czyli na przykład córki, syna lub wnuka. Ci ostatni upustu nie muszą zwracać. Jeżeli więc córka otrzyma mieszkanie od matki, a potem zaraz je sprzeda, gmina nie ma prawa żądać od niej zwrotu bonifikaty.

Rząd chce to zmienić - informuje „Rzeczpospolita” - i dlatego skierował do sejmu projekt zmian. We wtorek w Sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Proponuje się w niej, by nie tylko najemca, lecz także jego bliscy musieli zwracać bonifikatę, jeżeli sprzedadzą lokal w ciągu pięciu lat. Bonifikat nie trzeba będzie zwracać przed upływem tego okresu, jeżeli doszło do zamiany jednego mieszkania na inne lub na dom. Rada gminy będzie mogła zrezygnować z żądania zwrotu bonifikaty także w przypadkach innych niż ww.

Ponadto obecnie wiele gmin nie chce udzielać bonifikat w cenie sprzedawanego razem z mieszkaniem gruntu. Za wykup lokalu najemca płaci więc grosze, ale za grunt spore już kwoty. Projekt zawiera uregulowanie, które wprost przewiduje, że bonifikata obejmuje nie tylko mieszkanie, lecz także udział w nieruchomości wspólnej.

Propozycje zmian dotyczą także przepisów o użytkowaniu wieczystym.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 14.03.2007 | 2007-03-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażdomy do kupieniakamienice na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Lwóweckimieszkania na wynajem powiat Szydłowieckimieszkania na sprzedaż gmina Morągmieszkania na sprzedaż gmina Myślenicedomy na wynajem w Zarzeczu Łukowskimdomy na wynajem w Krajowicachdomy na wynajem w Huta

Deweloperzy

);