Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

BIK Indeks: odbudowa popytu na rynku kredytów mieszkaniowych

Anna Sadkowska-Rojek | 2020-08-07

BIK Indeks: odbudowa popytu na rynku kredytów mieszkaniowych
W lipcu 2020 r. wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło łącznie 38,75 tys. klientów

Lipcowy odczyt Indeksu PKM wyniósł -3,5 proc. Oznacza to, że w lipcu br. banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 3,5 proc. w stosunku do odczytów z lipca 2019 r.

Wskaźnik BIK Indeks PKM (Popyt na Kredyty Mieszkaniowe) prezentuje informacje na temat rocznej dynamiki wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych.

W lipcu 2020 r. wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło łącznie 38,75 tys. klientów. W porównaniu do lipca 2019 r., gdy wnioskodawców było 41,39 tys., zanotowano spadek o -6,4 proc. Jednak w stosunku do ubiegłego miesiąca liczba wnioskujących wzrosła o 7,3 proc. W porównaniu do kwietnia br. zanotowano natomiast wzrost aż o 39,3 proc. W lipcu br. średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego osiągnęła pułap 286,2 tys. zł, co oznacza kwotę o 3 proc. wyższą niż rok wcześniej. W odniesieniu do lutego 2020 r. będącego ostatnim miesiącem przed wybuchem pandemii, odnotowano spadek średniej kwoty kredytu o -2 proc.

Prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk BIK zauważa, że na wartość Indeksu PKM negatywnie wpłynął spadek liczby wnioskodawców, pozytywnie natomiast wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Ekspert podkreślił też, że w lipcu trwał, zapoczątkowany w maju, proces odmrażania gospodarki. Lipcowy wskaźnik Indeksu PKM, mimo iż nadal jest ujemny i daleko mu do odczytu lutowego br., będącego ostatnim wyrażającym wzrostowy trend popytu na kredyty mieszkaniowe, jest już kolejnym po czerwcu br. odzwierciedleniem odbudowy popytu na rynku kredytów mieszkaniowych.

Otwartym pytaniem pozostaje, na jak długo – zauważa prof. Waldemar Rogowski. Na razie mamy swoisty rollercoaster: w lutym – euforia, w kwietniu – głęboka depresja, w maju lekka poprawa, w czerwcu wyraźna poprawa, która jest kontynuowana w lipcu. Nadal jednak jest prawdopodobny scenariusz drugiej fazy pandemii na jesieni.


Prof. Rogowski zwrócił także uwagę na długość procesowania wniosków o kredyty mieszkaniowe – zwykle trwa to około 1,5 do 2 miesięcy. Tymczasem Indeks PKM obrazuje jedynie odbudowę strony popytowej rynku kredytów mieszkaniowych. Jednocześnie należy pamiętać, że w związku z trwającą pandemią banki nadal stosują konserwatywną politykę kredytową, co powoduje spadek poziomu akceptacji wniosków kredytowych. Dlatego też te w miarę optymistyczne odczyty poziomu popytu na kredyty mieszkaniowe nie oznaczają jednoczesnego wzrostu akcji kredytowej. 

Źródło: KRN.pl | 2020-08-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice na zamianęmieszkania na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Lubańskimieszkania na sprzedaż powiat Zgierskilokale użytkowe na wynajem gmina Jędrzejówdomy na wynajem gmina Wieliczkidomy na wynajem w Mojeszmieszkania na wynajem w Wojciechowiedomy na sprzedaż w Starym Arciszewie

Deweloperzy

);