Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Bezpieczniej wybrać złotówki

2007-05-08

Bezpieczniej wybrać złotówki

Zupełnie nie opłaca się już zaciąganie kredytów w dolarach i euro. Franki szwajcarskie są nadal dość popularne ze względu na oprocentowanie i dość stabilny kurs waluty. Kredyty w złotych są trochę droższe niż we frankach, ale w przypadku rodzimej waluty nie trzeba się liczyć z ryzykiem kursowym.

Zupełnie nie opłaca się już zaciąganie kredytów w dolarach i euro. Franki szwajcarskie są nadal dość popularne ze względu na oprocentowanie i dość stabilny kurs waluty. Kredyty w złotych są trochę droższe niż we frankach, ale w przypadku rodzimej waluty nie trzeba się liczyć z ryzykiem kursowym – twierdzi „Rzeczpospolita”.

Coraz więcej kredytów mieszkaniowych zaciągamy w złotówkach – czytamy dalej. Szacuje się, że jeszcze na początku 2006 roku tylko co czwarty kredyty był brany w rodzimej walucie, a obecnie mniej więcej co drugi. Niemal całkowicie zniknęło zainteresowanie kredytami w euro i dolarach, coraz rzadziej decydujemy się także na franki szwajcarskie.

Na spadek zainteresowania kredytami we frankach szwajcarskich na pewno mają wpływ decyzje szwajcarskiego banku centralnego (SNB) i polskiego nadzoru bankowego. SNB systematycznie podwyższał stopy procentowe w reakcji na ożywienie gospodarcze i zagrożenie inflacją. W ciągu ostatnich 12 miesięcy stopy procentowe w Szwajcarii wzrosły z 1 do 2,3 proc. Wpłynęło to na znaczny wzrost oprocentowania kredytów. Natomiast polski nadzór bankowy nakazał podwyższyć wymagania dla klientów banków zaciągających kredyty walutowe. Z informacji uzyskanych w bankach wynika, że większość z nich podniosła wymóg co do progu minimalnego dochodu kredytobiorców o 10 - 20 proc.

Jak twierdzi „Rzeczpospolita”, zdania analityków są podzielone. Jedni uważają, że powinno się brać kredyty w walucie, w jakiej się zarabia, inni bronią kredytów we frankach szwajcarskich. Argumentem jest perspektywa przystąpienia do strefy euro. Przewiduje się, że nastąpi to w ciągu 4 - 6 lat. Zakładając, że kredyty mieszkaniowe spłaca się przez 20 - 40 lat, to osoby, które dzisiaj pożyczają franki, tylko w początkowym okresie spłaty będę zarabiać złotówki, a potem już euro.

Wzajemny kurs euro do franków jest bardzo stabilny – czytamy – a waluty te zachowują się bardzo podobnie w relacji do wielu innych walut - takich jak np. złotówka. To oznacza, że osoba zarabiająca w euro i spłacająca dług we frankach praktycznie nie ponosi ryzyka kursowego lub jest ono minimalne. Trzeba jednak pamiętać, że nie jesteśmy jeszcze w strefie euro i nie wiadomo, kiedy w niej będziemy. Wiele osób zakłada, że spłaci kredyt dużo wcześniej, niż przewidziane jest to w umowie. Według szacunków większość kredytów spłacanych jest w ciągu 8 - 10 lat. Jeśli rzeczywiście chcemy spłacać kredyt tak krótko, to powinniśmy zdecydować się na złotówki. W przypadku spłaty przez 8 czy 10 lat oszczędności na odsetkach nie są na tyle duże, by ponosić ryzyko kursowe.

Więcej informacji w „Rzeczpospolitej".

Źródło: Anna Ogonowska-Rejer, „Rzeczpospolita”, 7.05.2007 | 2007-05-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażdziałki do kupieniakamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Oleśnickimieszkania na sprzedaż powiat Stalowowolskimieszkania na sprzedaż gmina Osiekmieszkania na sprzedaż gmina Inowrocławdomy na sprzedaż w Zdrojewiedomy na sprzedaż w Łapajmieszkania na wynajem w Bieli

Deweloperzy

);