Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Bez gotowej uchwały nie da się wykupić lokalu

2007-07-23

Bez gotowej uchwały nie da się wykupić lokalu

Wiele spółdzielni mieszkaniowych nie ma uchwał niezbędnych do zmiany statusu lokali na własność. Bez nich nie ma szansy na szybki i tani wykup mieszkań.

Wiele spółdzielni mieszkaniowych nie ma uchwał niezbędnych do zmiany statusu lokali na własność. Bez nich nie ma szansy na szybki i tani wykup mieszkań – podaje „Rzeczpospolita”. – Do przekształcenia mieszkań spółdzielczych we własność potrzebna jest uchwała określająca przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali. Tymczasem takich uchwał w spółdzielniach brakuje. Osoby, które chcą wykupić lokal, z uchwały dowiedzą się, czy mają do tego prawo oraz czy wraz z nim nabędą pomieszczenia przynależne. Uchwała wyjaśnia także, jakie udziały w nieruchomości wspólnej będą związane z lokalami oraz czy na spółdzielcach ciążą długi, np. zaległe opłaty za mieszkanie. Dopóki uchwała nie wejdzie w życie, spółdzielnia nie może przenieść własności żadnego lokalu w budynku. Taką uchwałę powinny już mieć spółdzielnie, do których w przeszłości wpłynął przynajmniej jeden wniosek o przeniesienie lokalu na własność.

Do tej pory dana uchwała mogła dotyczyć zarówno jednego, jak i wielu budynków położonych na jednej działce – informuje „Rzeczpospolita”. Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zmienia od 31 lipca tę zasadę. Już wkrótce każdy budynek powinien być samodzielną nieruchomością – spółdzielnia musi mieć dla każdego osobną uchwałę.

Wiele spółdzielni zastanawia się, czy w związku z nowelizacją przepisów muszą zmieniać swoje uchwały, gdyż wówczas na wykup lokali trzeba będzie poczekać. Całe szczęście, że nowe przepisy przewidują wyjątki. Dotyczą one budynków wybudowanych w ten sposób, że nie można ich rozdzielić lub wydzielona pod nie działka nie miałaby dostępu do drogi. Jednak wiele spółdzielni podzieliło nieruchomości na wielobudynkowe (czyli kilka budynków stojących na jednej działce), nawet gdy nie było takiej konieczności. Tam prawdopodobnie trzeba będzie zmienić uchwały – czytamy dalej.

Źródło: „Rzeczpospolita” 18.07.2007 | 2007-07-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice do kupieniadomy na sprzedaż powiat Choszczeńskidomy na wynajem powiat Nowosolskilokale użytkowe na wynajem gmina Stryszówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Uścimówdomy na wynajem w Bogumiłowiedomy na sprzedaż w Sękowiemieszkania na sprzedaż w Bożenkowie

Deweloperzy

);