Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Będą szybsze odszkodowania dla ofiar reprywatyzacji

Anna Panikowska-Filipek | 2020-10-21

Będą szybsze odszkodowania dla ofiar reprywatyzacji
Zmiany dotyczące uzyskania odszkodowań za reprywatyzacje weszły w życie.

Decyzją rządu 20.10.2020 r. w życie weszła ustawa, która ma ułatwić wypłacanie odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji.

Nowy kształt przepisów dotyczących komisji weryfikacyjnej oraz gospodarki nieruchomościami, opublikowany w Dzienniku Ustaw 5.10. 2020 r. zastąpi tzw. „małą ustawę”, która obowiązywała od 17.09.2016 r. Jak twierdzą specjaliści, była ona mało precyzyjna, dlatego konieczne było wprowadzenie zmian, dzięki którym powstaną jasne zasady rozpatrywania wniosków. Większość przepisów obowiązuje od wtorku 20.10., natomiast niektóre (dotyczące wypłaty odszkodowań i zadośćuczynień przez ministra finansów, a także przejmowania zarządzania nieruchomościami stołecznymi) wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia ustawy.

Co się zmienia ws. reprywatyzacji?

W myśl nowych przepisów sprzeciw od decyzji komisji, która przyznaje odszkodowania, będzie przysługiwał jedynie lokatorom, a nie, jak do tej pory, również miastu. Zgodnie z tym zapisem decyzje komisji, które były zaskarżone wyłącznie przez miasto, zostaną uznane za prawomocne. Środki przeznaczone na wypłaty odszkodowań mają zostać przelane przez m. st. Warszawę do Funduszu Reprywatyzacyjnego w ciągu 14 dni. Będą one wypłacane wszystkim lokatorom, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie przez ministra finansów.

Ponadto ustawa jasno określa sytuacje, które uniemożliwiają przeprowadzenie reprywatyzacji. Oprócz obowiązujących do tej pory zasad poszerza je o przypadki, w których dany lokal jest zajmowany przez lokatora, pełni funkcję placówki oświaty, nauki lub kultury, nieruchomość znajduje się na gruntach publicznego kompleksu wypoczynkowego lub w grę wchodzi konieczność zadbania o poprawne stosunki sąsiedzkie.

W przypadku uchylenia decyzji o reprywatyzacji przez komisję zarząd nad nieruchomością przejmują gmina lub Skarb Państwa i to one pobierają czynsz w niezmienionej wysokości za znajdujące się na jej terenie lokale. Osoba, której decyzja została uchylona, ma obowiązek niezwłocznego przekazania jej.

Na zmianę przepisów od lat czekali lokatorzy, którzy czuli się poszkodowani na skutek warszawskiej reprywatyzacji kamienic.  

Źródło: KRN.pl | 2020-10-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciagaraże do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Nyskilokale użytkowe na wynajem powiat Kluczborskimieszkania na wynajem gmina Kołomieszkania na wynajem gmina Połczyn-Zdrójmieszkania na sprzedaż w Kuniewiedomy na sprzedaż w Woli Mieczysławskiejdomy na sprzedaż w Aleksandrów k. Wąsosza

Deweloperzy

);