Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Baza Danych Budynków – odpowiedź na potrzeby rynku nieruchomości

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-03-29

Baza Danych Budynków – odpowiedź na potrzeby rynku nieruchomości
Informacje w Bazie Danych Budynków mają zawierać lokalizację, parametry techniczne i wartość.

Ułatwienie pracy analitykom rynku, deweloperom oraz rzeczoznawcom majątkowym, a także tworzenie map rozkładu cen – to tylko niektóre spośród możliwości, jakie daje przygotowana przez Centrum AMRON Baza Danych Budynków.

Za pomysł i realizację Bazy Danych Budynków odpowiada Centrum AMRON – ośrodek analityczno-badawczy specjalizujący się w zagadnieniach związanych z rynkiem nieruchomości. Wśród głównych założeń projektu wymienia się zgromadzenie oraz porządkowanie, weryfikację i wystandaryzowanie wiarygodnych, aktualnych i ujednoliconych informacji o budynkach oraz ich otoczeniu, które dotąd gromadzone były w różnych bazach i rejestrach samorządowych, rządowych oraz prywatnych. Dotąd dostęp do nich często bywa utrudniony. Niektóre źródła oferują jedynie funkcję przeglądania danych – nie można ich wówczas pobrać, by otworzyć w pożądanym formacie, a to utrudnia przeprowadzanie bardziej szczegółowych analiz.

 

Wszystkie informacje w jednym miejscu

Odpowiedzią na te potrzeby ma więc być właśnie Baza Danych Budynków. Zgromadzone w niej dane mają dostarczać informacji na temat dokładnej lokalizacji budynków, ich charakterystycznych parametrów technicznych oraz wartości. Ponadto, baza ma za zadanie analizować najbliższe otoczenie poszczególnych nieruchomości. To parametry szczególnie przydatne deweloperom, pośrednikom, rzeczoznawcom majątkowym, analitykom rynku czy towarzystwom ubezpieczeniowym oraz bankom. Gromadzone w ten sposób dane mają być weryfikowane pod kątem ich zgodności i poprawności, a jeśli okażą się niekompletne – również uzupełniane. Informacje mają być pozyskiwane jedynie z rzetelnych źródeł.

 

Baza Danych Budynków gromadzi informacje obejmujące przede wszystkim budynki:

  • mieszkalne wielorodzinne i jednorodzinne,
  • biurowe,
  • handlowo-usługowe,
  • przemysłowe,
  • inne niemieszkalne, które posiadają adres w ogólnopolskiej bazie punktów adresowych.

 

Baza dysponuje bardzo szczegółowymi danymi

Budynki, oprócz podziału ze względu na ich przeznaczenie, zostały sklasyfikowane również według wysokości na niskie, wysokie oraz wieżowce. Lokalizację nieruchomości określa nazwa i kod TERYT województwa, powiatu, gminy, miejscowości i ulicy oraz numer i kod TERYT obrębu i działki ewidencyjnej. Ponadto dostępne są informacje dotyczące typu ulicy, numeru budynku, kodu pocztowego, dzielnicy, osiedla oraz strefy miasta określonej na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dla każdego obiektu określono również współrzędne X i Y w Państwowym Układzie Współrzędnych Geodezyjnych 1992. Dodatkowo dostępne są dane takie, jak liczba kondygnacji oraz powierzchnia zabudowy. Wykaz obejmuje też informacje na temat wpisów do rejestru zabytków oraz nazwy historycznej obiektu. Budynki wielorodzinne opatrzono dodatkowo danymi na temat roku i technologii budowy, a także dotyczącymi prawa własności gruntu, a nawet poziomu hałasu lotniczego, czasu dojazdu do centrum miasta, miejskiej wyspy ciepła oraz terenów zalewowych i zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.

Baza Danych Budynków uwzględnia obecnie dane na temat łącznie 1 650 014 budynków. Aktualnie obejmuje swoim zasięgiem 18 największych aglomeracji i miast w Polsce, gromadząc dane łącznie z 61 powiatów. Jest jednak stopniowo rozbudowywana i docelowo ma objąć obszar całego kraju.

 


 

Źródło: KRN.pl | 2021-03-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażhale i magazyny do kupieniahale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Krapkowickidomy na sprzedaż powiat Malborskilokale użytkowe na wynajem gmina Halinówmieszkania na wynajem gmina Chojnicemieszkania na sprzedaż w Stanach Dużychmieszkania na sprzedaż w Smolnikachmieszkania na sprzedaż w Lipienicy

Deweloperzy

);