Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Banki zawyżają kursy walut w dniach spłaty rat?

2007-07-30

Banki zawyżają kursy walut w dniach spłaty rat?

Czy niektóre banki sztucznie zawyżają kursy walut w momentach, gdy klienci najczęściej spłacają raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w walutach obcych?

Czy niektóre banki sztucznie zawyżają kursy walut w momentach, gdy klienci najczęściej spłacają raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w walutach obcych? – zastanawia się „Gazeta Wyborcza”.

Jak czytamy, spread jest od wielu lat zmorą osób, które spłacają kredyty hipoteczne w walutach obcych. Z danych NBP wynika, że nasze zadłużenie z tytułu kredytów wyrażonych w walutach, głównie we frankach szwajcarskich, w ciągu ostatniego roku wzrosło aż o 12 mld zł, osiągając 55,5 mld zł. Dla porównania - nasze złotowe długi "mieszkaniowe" nie przekraczają 38 mld zł.

Choć przy spłacaniu rat wyrażonych w walutach obcych bank nie musi fizycznie wymieniać walut, banki zachowują się niczym kantory i ustalają kurs spłaty na dużo wyższym poziomie niż ten obowiązujący w NBP. To dodatkowa, ukryta prowizja. Jak niedawno wyliczyła „Gazeta Wyborcza", dzięki istnieniu spreadu i zawyżeniu kursów walut średnia wysokość miesięcznej raty kredytu jest wyższa od 20 do nawet 70 zł. Co roku na spreadzie banki dodatkowo zarabiają ok. 100 mln zł! Są też coraz bardziej chciwe. Wspólnie z serwisem eHipoteka.com wyliczyliśmy, że w ostatnich dwóch latach średni spread dla najpopularniejszej waluty obcej, czyli franka szwajcarskiego, wzrósł z 9–10 do 12–13 gr.

Więcej w „Gazecie Wyborczej".

Źródło: Maciej Samcik, „Gazeta Wyborcza”, 29.07.2007 | 2007-07-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na zamianękamienice na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat leskidomy na sprzedaż powiat Staszowskidomy na sprzedaż gmina Stepnicalokale użytkowe na wynajem gmina Piotrków Kujawskimieszkania na sprzedaż w Zakrzowcumieszkania na sprzedaż w Mireniudomy na wynajem w Romaszkach

Deweloperzy

);