Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Banki będą odraczały spłaty kredytów – oświadczenie ZBP w sprawie koronawirusa

Anna Panikowska-Filipek | 2020-03-17

Banki będą odraczały spłaty kredytów – oświadczenie ZBP w sprawie koronawirusa
Osoby zainteresowane zawieszeniem rat kredytu muszą złożyć wniosek uzasadniający tę konieczność.

W wydanym 16.03.2020 r. oświadczeniu Związek Banków Polskich poinformował, że wszystkie jego podmioty członkowskie umożliwią swoim klientom trzymiesięczne zawieszenie spłaty zaciągniętych zobowiązań.

Koronawirus a spłata kredytów

Z przywileju mogą skorzystać osoby posiadające kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne oraz kredyty dla przedsiębiorców, których obecna sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa COVID-19. W najbliższym czasie podobne działania pomocowe mają objąć również kontrahentów korzystających w leasingu oraz faktoringu. Odroczenie spłaty będzie się wiązało z automatycznym przedłużeniem okresu kredytowania.


Osoby zainteresowane zawieszeniem rat kapitałowo-odsetkowych lub kapitałowych muszą złożyć odpowiedni wniosek, w którym uzasadnią taką konieczność. Jak wynika z komunikatu podanego przez ZBP, procedura ma jednak ulec maksymalnemu uproszczeniu. Oznacza to, że wnioskujący nie będą musieli przedstawiać dodatkowych zaświadczeń czy dokumentów w szczegółowy sposób potwierdzających ich sytuację finansowo-gospodarczą. Odformalizowanie sposobu składania wniosków ma wpłynąć na szybkość ich rozpatrywania, a tym samym możliwość udzielenia kredytobiorcom pomocy. Oczywiście można je składać zdalnie, za pomocą poczty i bankowości elektronicznej, a nawet telefonicznie. Złożenie wniosku będzie całkowicie darmowe, zwolnione z wszelkich opłat i prowizji.


Krzysztof Pietraszkiewicz prezes ZBP zaznaczył, że 3-miesięczny okres zawieszenia spłaty jest podstawowym wymiarem czasu, każdy bank może jednak samodzielnie zdecydować o wydłużeniu go. Teraz przyszedł czas na ustalanie wewnętrznych zasad, które mają zastać przedstawione klientom w ciągu najbliższych dni.


Inicjatywa Związku Banków Polskich jest odpowiedzią na panującą w całej Europie pandemię koronawirusa COVID-19, wiążącą się z koniecznością przerwania działalności wielu firm i pogarszającą się sytuacją finansową zatrudnionych w nich osób oraz przedsiębiorców. W obliczu znacząco zmniejszających się dochodów, widmo wysokiej, comiesięcznej raty kredytu mieszkaniowego lub konsumenckiego z pewnością negatywnie wpłynęłoby na budżet domowy wielu osób. Jednocześnie banki apelują do rządu, by jak najszybciej podjął kroki mające na celu załagodzenie skutków bieżącej sytuacji gospodarczej, chroniące wielu przedsiębiorców przed bankructwem i zapewniające stabilność systemu finansowego.  

Źródło: KRN.pl | 2020-03-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Grudziądzkilokale użytkowe na wynajem powiat Węgorzewskimieszkania na sprzedaż gmina Godówmieszkania na sprzedaż gmina Grodziskmieszkania na sprzedaż w Pyszczyniemieszkania na sprzedaż w Borgowiemieszkania na sprzedaż w Ciemniewie

Deweloperzy

);